Fenerbahçe'den zorunlu açıklama

Fenerbahçe'den zorunlu açıklama

Fenerbahçe Kulübü, AEL Limassol ile oynayacakları UEFA Avrupa Ligi maçı öncesinde taraftarlarıan yönelik açıklama yaptı.

Fenerbahçe Kulübü AEL Limassol ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde oynayacağı UEFA Avrupa Ligi maçı öncesinde güvenlik önmleri hakkında açıklama yaptı.

Sarı-lacivertli kulübün açıklamasında Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne bayrak götürülmemesiyle ilgili olarak çıkan haberler yalanlandı.

İşte Fenerbahçe Kulübü'nün o açıklaması....

"Futbol Takımımızın, 25 Ekim 2012 Perşembe günü AEL Limassol ile yapacağı UEFA Avrupa Ligi müsabakası öncesinde, kulübümüze, TC Dışişleri Bakanlığı Kuzeydoğu Akdeniz Genel Müdür Yardımcılığı tarafından 21 Eylül 2012 tarih ve KDGY-1-243 sayılı, Büyükelçi Necip Egüs imzalı; "müsabaka güvenliği, seyir-seyahat, konaklama konularında alınması gerekli güvenlik önlemlerini" içeren bir yazı gönderilmiştir.

Kulübümüze gönderilen yazının 6-2.paragrafında;

"GKRY'de Genel olarak Türkiye'ye ait sembollerin (bayrak, para) tepki gösterileceğinin dikkate alınmasının yararlı olacağı düşünülmektedir. Bu hususlar bakanlığımızın internet sitesindeki seyahat uyarılarında (http://www.mfa.gov.tr/gkry_ye-seyahat-edecek-vatandaslarimiza-uyari.tr.mfa) yer almaktadır" denmektedir.

İş bu yazı tahtında KKTC'de yerleşik bulunan derneklerimiz, Dış İlişkiler Müdürümüz tarafından bilgilendirilmiş; bununla birlikte yukarıdaki yazı derneklerimize de iletilmiştir.

Kulübümüzün, söz konusu durum ile ilgili yegane tasarrufu bu olup Yönetim Kurulumuzun anılan müsabakaya bayrak götürülmemesi konusunda herhangi bir talimatı ve yönlendirmesi bulunmamaktadır.

Tarihi ve ebedi prensiplerimiz göz önünde bulundurulduğunda, kulübümüzün böyle bir uygulamaya karşı çıkacak kararlığı gösterecek değerlere sahip olduğu, kamuoyunun malumudur.

Bu nedenle, konuya ilişkin kamuoyunda farklı saiklerle oluşturulmaya çalışan haberlere itibar edilmemesi, önemle rica ederiz.

Taraftarımızdan beklentimiz ise; karşılaşmaya fair play ruhu ile yaklaşmaları, takımımızı son dakikaya kadar sportif bilinç ile desteklemeleridir." 
 
Limassol başkanından bayrak açıklaması!

AEL Limassol Kulübü Başkanı Andreas Sofokleus, Fenerbahçe ile oynayacakları UEFA Avrupa Ligi maçı öncesinde çıkan 'bayrak' tartışmaları hakkında konuştu..  
 
Basın toplantısına AEL Limassol Kulübü Başkanı Andreas Sofokleus, kulübün basın sözcüsü Platis Avraam ve takımın davetlisi olarak gelen eski futbolculardan Kıbrıslı Türk Sevim Ebeoğlu katıldı. Ayrıca toplantıda Kuzey Kıbrıs'tan çoğunluğu spor yazarları derneğine mensup gazeteciler de yer aldı. 

İlk olarak konuşan AEL Limassol Kulübü Başkanı Andreas Sofokleus, "UEFA Avrupa Ligi'nin en iyi takımı olan Fenerbahçe ile karşılaşıyoruz. Amacımız hem stadyumda hem de televizyonu karşısındaki izleyicilerimize iyi bir futbol izlettirmek. Ayrıca rakibimizi de en iyi şekilde ağırlamak istiyoruz" dedi. 

Basın toplantısının yapıldığı mekanın tesadüf olmadığını ifade eden Sofokleus, "Burası Limasol'un Türk mahallesiyle buluşan bir yeridir. AEL Kulübü, kurulduğu günden itibaren ırkçılığa karşı çıkmıştır. AEL, futbolun, atletizmin, kulüpleri yakınlaştıran ve birleştiren bir etkinlik olduğu düşüncesindedir" diye konuştu. 

Başkan Sofokleus, geçmişte Kıbrıslı Türkler'in de AEL takımında olduklarını vurgulayarak, taraftarlarının da aynı duygu ve düşüncelere sahip olduklarını söyledi. Sofokleus, konuşmasına şöyle devam etti: 
"Başta biz ve taraftarlarımız bu maçı hiç kimsenin kendi amaçları için kullanmasına izin vermeyeceğiz. İnanıyorum ki bu maç UEFA kurallarına uygun olarak gerçekleşecektir. Geçmişte bizler de Türkiye'ye gittik, Fenerbahçe ile de karşılaştık ve bizi centilmence karşıladılar. Sonuçta bu bir müsabakadır. Sonuç ne olursa olsun tecrübe kazanacağız. AEL Limassol'un Avrupa müsabakalarında yer alması önemlidir." 

Kulüp Başkanı Sofokleus, basın toplantısının sonunda soruları da yanıtladı ve takımla ilgili teknik konularda da bilgiler verdi. 

AEL takımının yıllık bütçesinin 3.5 milyon Euro olduğunu belirten Sfokleus, 17 yabancı futbolcuları bulunduğunu ve bu maçta bazı oyuncuların ciddi sakatlıkları bulunduğunu söyledi. 

1140 Fenerbahçe taraftarının otobüslerle stada geleceğini dile getiren Andreas Sofokleus, yaklaşık 15 bin civarında bilet satmayı hedeflediklerini ve Larnaka ile Lefkoşa'da biletlerin bugün satışa çıktığını, Limassol'da ise 5 bin bilet sattıklarını ifade etti. 

Bayrak krizi ile ilgili bir soru üzerine Sofokleus, UEFA kuralları çerçevesinde de oynayan takımın milli bayrağını sahaya getirmesinin mümkün olduğunu belirterek, "Elbette ki isteyen taraftar kendi bayrağını getirebilir" dedi. 

Çok sıkı güvenlik önlemlerin şimdiden alındığı vurgulayan kulüp başkanı ve basın sözcüsü ayrıca UEFA tarafından gelecek olan bir güvenlik görevlisi ile her iki takımın güvenlik görevlileriyle birlikte toplantı yapılıp önlemlerle ilgili son düzenlemelerin yapılacağını kaydetti. 

Maça girişte kimlik gösterileceği ve ayrıca otobüslerle gidilirken, otobüslere eskortların da eşlik edeceği bilgisi verildi. 

Takımın son durumu ile ilgili de bilgiler veren Başkan Sofokleus, Kıbrıslı takımların özellikle aynı anda hem Kıbrıs hem de yabancı maçlarda oynadığı zaman yorgun düştüğünü söyledi. Ancak sonuçta kazanmak istediklerini ifade etti. 

Sofokleus, daha sonra sözü AEL'in eski futbolcusu Kıbrıslı Türk Sevim Ebeoğlu'na verdi. 
Ebeoğlu, geçmişten bugüne AEL içerisinde Kıbrıslı Türklerle ilgili bir ayrımcılık yaşanmadığını belirterek, takımın barışçıl yapısına dikkat çekti. Ebeoğlu, bu sözleri söylerken duygulu anlar da yaşadı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.