Fehmi Koru'dan bomba AK Parti listesi iddiası

Fehmi Koru'dan bomba AK Parti listesi iddiası

Habertürk gazetesi yazarı Fehmi Koru, AK Parti 2015 genel seçim aday listesinde Erdoğan'ın hassasiyetlerinin gözetildiğini yazdı.

Habertürk gazetesi yazarı Fehmi Koru, 2015 genel seçimi AK Parti adaylık listesinde Tayyip Erdoğan'ın hassasiyetlerinin gözetildiğini, son elemeleri ise Ahmet Davutoğlu'nun yaptığını iddia etti.

2015 genel seçimi aday listesi hazırlanırken Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu arasında kriz çıkacağı öne sürülmüş, çeşit çeşit senaryolar yazılmıştı.

Fehmi Koru, daha önceden böyle bir kriz yaşanmayacağını, aday listesinin sorunsuz hazırlanacağını dile getirmişti.

Fehmi Koru'nun 'Listelere bakınca: Türkiye için yeni dönem' başlıklı bugünkü yazısı şöyle:

CHP, MHP, HDP YENİLENDİ

Adaylarının büyük bölümünü önseçim sistemiyle belirleyen CHP’de, yerlerini hiç terk etmeyecek gözüyle bakılan isimler, genel merkezin kontenjanları yeni yüzler için kullanması yüzünden listelere giremedi. MHP genel hatlarıyla eskileri yerinde tutsa da, yeni yüzleri de listelerine aldı. HDP ise Selahattin Demirtaş ve Pervin Buldan dışında, iki dönem milletvekilliği yapmışları liste dışı tuttu.

SON ELEMEYİ AHMET DAVUTOĞLU YAPTI

AK Parti’de en fazla merak edilen, liderin Cumhurbaşkanlığı’na çıkması ve Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı üstlenmesi sonrasında dengelerin ne olacağıydı. Görünen şu: Dengeler korunmuş durumda. “Kimin tercihleri daha önemli olacak?” sorusuna tek bir isim vermek zor. Temayül yoklaması, teşkilatın nabzını tutmaya yarayan anketler, genel merkezde oluşturulan komisyonların yürüttüğü yüz yüze mülakatlar ile çerçevesi oluşturulan kalabalık listelere, parti karargâhında silgiyi elinde tutan dar bir grup tarafından müdahale edildi. Bazı illerde son elemeyi Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı anlaşılıyor.

ERDOĞAN'IN HASSASİYETLERİNE DİKKAT EDİLDİ

Genel merkez kaynakları, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın liste verdiği ya da listelere müdahale ettiği yolundaki yakıştırmaları kabul etmiyor; ancak listelere bakınca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hassasiyetlerine dikkat edildiği anlaşılıyor.

7 Haziran seçiminden hangi parti önde çıkarsa çıksın, yeni Meclis’te kadınların sayısı artmış, ortalama yaş da bayağı düşmüş olacak...

Nüfusunun 2/3’ü 30 yaşın altındaki gençlerden oluşan, kadınların sosyal hayatta daha görünür olduğu bir ülkeye yakışan bir Meclis...

Seçimlere gidilen ortamlar, siyasetin doğası gereği umutların arttığı, ülkenin dört bir köşesinin bayram havasına girdiği ortamlardır. Umarım bu seçim de, eski seçimlerde olduğu gibi, umutlu ve sevinçli geçer.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.