Evde bakım desteğiyle özürlü çocuklar terk edilmiyor

Evde bakım desteğiyle özürlü çocuklar terk edilmiyor

Özürlü çocuklar için verilen evde bakım ücreti, aileleri tarafından bakılamadıkları gerekçesiyle terk edilen veya yatılı rehabilitasyon merkezlerine verilen özürlü çocuk sayısını azalttı.

Konya Sosyal Hizmetler İl Müdürü İzzet Güneş, devletin özürlü çocukların yanında olduğunu, bu kişilerin korunup kollanması için bütün imkanların kullanılmaya çalışıldığını söyledi. Özürlü çocuklara yatılı eğitim ve maaş gibi her türlü desteğin verilmeye çalışıldığını ifade eden Güneş, 2006 yılında da Sosyal Hizmetler Müdürlüğü kanalıyla ağır özürlü çocuklara sahip olan ailelere evde bakım ücreti verilmeye başlanıldığını bildirdi.
Evde bakım ücreti sayesinde ailelerin artık başkalarına muhtaç olmadığını dile getiren Güneş, böylece özürlü çocuğun çevreden dışlanmasının ve aile ortamından koparılmasının önüne geçildiğine dikkati çekti. Sağlanan destekler sayesinde ailelerin özürlü çocuklarından artık utanmadığını, onlara daha çok sahip çıkmaya başladığını vurgulayan Güneş, ''Önceleri bazı aileler çocuklarını yatılı rehabilitasyon merkezlerine veriyordu. Ya da bebekken çocuğunu özürlü olduğu için terk ediyordu. Sevgiye, sağlıklı insanlara göre daha çok ihtiyacı olan bakıma muhtaç çocuklar aile ortamından uzaklaştırılıyordu. Bu da çocuğu olumsuz etkiliyordu. Rehabilitasyon merkezlerinde bu çocuklarla gayet iyi ilgileniliyor ancak ailenin yerini hiçbir zaman tutmaz'' diye konuştu.Yatılı rehabilitasyon merkezlerine gönderilen ya da terk edilen ağır özürlü çocuk sayısının azalmaya başladığını anlatan Güneş, şöyle devam etti: ''Çumra ilçesinde yatılı rehabilitasyon merkezi bulunuyor. 69 kişilik olmasına rağmen şu an 18 kişi kalıyor. Çünkü bakım ücreti alan aile, çocuklarından ayrılmak istemiyor. Rehabilitasyon merkezlerine talep azaldı. İnsanlar çocuklarına yanlarında bakmak istiyor. Maddi imkansızlıkları nedeniyle özürlü çocuklarına bakamayan aileler, devlet tarafından destekleniyor. Devletin desteğini yanında gören aile de özürlü çocuklarına daha çok sahip çıkıyor.'' Konya'da bakım ücreti almak isteyen 6 bin kişinin olduğunu dile getiren Güneş, yapılan incelemelerin ardından 3 bin 800 aileye aylık 477'şer TL para verildiğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.