Etü Rektörü Prof. Dr. Yaylalı, Müsiad'ı Ziyaret Etti

Etü Rektörü Prof. Dr. Yaylalı, Müsiad'ı Ziyaret Etti

Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, Müstakil ve Sanayici İşadamları Derneği'ni (MÜSİAD) ziyaret etti.

Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, Müstakil ve Sanayici İşadamları Derneği'ni (MÜSİAD) ziyaret etti. Prof.Dr.Yaylalı, ETÜ’ye kampüs alanı olarak tahsis edilen arazi ile ilgili Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili Şube Başkanı Dr. Hüseyin Bekmez’e bilgi verdi.

    ETÜ kampüs alanı olarak tahsis edilen arazi ile ilgili Danıştay’ın bir süre önce yürütmeyi durdurma kararı vermesinin ardından ETÜ Rektörü Prof.Dr. Muammer Yaylalı, yaptığı açıklamada ”Erzurum Teknik Üniversitesi’ne kampüs alanı olarak tahsis edilen arazi ile ilgili TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Genel Merkezi tarafından Erzurum 1. İdare Mahkemesi'ne yürütmenin durdurulması talebiyle açılan dava, 23 Kasım 2012 tarihinde esastan reddedildi. Ancak bunun üzerine; TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Genel Merkezi tarafından Danıştay’a itiraz edildi. Danıştay 10. Dairesi, davalı idareler olan Maliye Bakanlığı ve Erzurum Valiliği’nden dava konusuna ilişkin bilgi ve belgelerin istenmesinden sonra bu konuda yeniden bir karar verilinceye kadar yürütmenin durdurulmasına 02 Temmuz 2013 tarihinde oy çokluğu ile karar verdi.” dedi.

MÜSİAD Erzurum Şubesi’ni ziyaret ederek Şube Başkanı Dr. Hüseyin Bekmez ile görüşen Rektör Prof.Dr. Yaylalı, konu ile ilgili olarak üniversitenin kampüs alanının belirlenmesi için daha önce oluşturulan 8 kişilik Kurul'un, 15 Nisan 2011 tarihinde almış olduğu karar ile Erzurum Teknik Üniversitesi’ne mevcut arazi tahsis edildiğini, ETÜ kampüs alanının Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Planlama ve İmar Genel Müdürlüğü tarafından 28 Aralık 1981 tarihinde onanan Erzurum ve Yakın Çevresi 1/25.000 Ölçekli İmar Planlarında “Üniversite Alanı” olarak belirtildiğini hatırlattı.

    Söz konusu alanın Erzurum Büyükşehir Belediyesi Nazım İmar Planı'nda ‘tarım alanı’ değil, ‘eğitim tesislerinin yanı sıra kentsel ve bölgesel kültür merkezleri, sağlık tesisleri ve kongre merkezlerinin’ yer alabileceği bir alan olarak belirtildiğini ifade etti. Söz konusu arazinin Erzurum Teknik Üniversitesi’ne kampüs alanı olarak tahsis edilmesinden sonra 2012-2023 yılları arasında üniversitenin yapılaşma planlamasını içeren Gelişim Raporu ve bu rapora istinaden Kampüs Master Planı hazırlanarak Kalkınma Bakanlığı’nca onaylandığına da dikkat çeken Rektör Yayları, “Kampüs alanının tahsisinden sonra, eğitim-öğretim faaliyetlerine bir an önce başlayabilmek için, arazi jeolojik etüt, mimari projeler, yüksek gerilim hatlarının deplase edilmesi ve bina yapımları için yaklaşık olarak 72 milyon TL harcanmıştır. Bu çalışmalar neticesinde 2013-2014 Eğitim-Öğretim döneminde 1100 öğrencimizle, kampüs alanımızda yapımı tamamlanan Eğitim Binamızda, 4 Fakülte bünyesinde 7 Bölümde eğitime devam edilecektir. 2013 yılı itibariyle, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülte binası yapım işi başlamış, Rektörlük binasının ihalesi tamamlanmıştır. Mühendislik ve Mimarlık Fakülte binasının ise mimari projesi tamamlanmış olup ihale aşamasına gelinmiştir. Dolayısıyla bu karar, Erzurum Teknik Üniversitesi ve Erzurum için telafisi güç veya imkânsız zararlara yol açması kaçınılmaz olacaktır.” ifadelerini yeniledi.

BEKMEZ: GEÇMİŞE DEĞİL GELECEĞE BAKMALIYIZ

    MÜSİAD Erzurum Şube Başkanı Hüseyin Bekmez ise ETÜ kampüs alanı için daha önce yaptıkları çalışmalarda yerleşke için Mahallebaşı semtini teklif ettiklerini ve şehrin gelişmesi açısından buranın uygun olacağı yönünde bir öneride bulunduklarını hatırlattı. Bekmez, ancak sonradan yetkililerin gerek kamulaştırma gerekse kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle değiştirildiğini hatırlatarak, “Artık geçmişe değil, geleceğe bakmaz lazım. Buraya yaklaşık 72 milyon TL’lik bir yatırım yapıldı. Bu saatten sonra inşaatın durdurulması veya kampüsün başka bir alana kaydırılması hem üniversite hem de şehrimiz açısından önemli ekonomik kayba yol açacaktır. Şehrimizin ve üniversitenin en az zararla bu süreci atlatmasını temenni ediyoruz. Mahkeme süreci devam eden bu olayla ilgili daha fazla bir yorum yapmakta olmaz ama inşallah mahkeme en doğru kararı verir ne üniversite ne de şehrimiz fazla bir zaman ve ekonomik bir kayıba uğramaz.” şeklinde konuştu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.