Eti Alüminyumda modernizasyon çalışmaları aralıksı

Eti Alüminyumda modernizasyon çalışmaları aralıksı

Üç yıl önce özelleştirilen ve Cengiz İnşaat tarafından satın alınan Seydişehir Eti Alüminyum Tesislerinde modernizasyon çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Tesislerin, dökümhane, döner fırınlar, anot pasta, bacaların elektro filtrelerinin değiştirilmesi ve birçok makinenin yenilenmesi çalışmalarının ardından üretimin can damarlarından olan ve 30 yıl süre ile yılda 120 bin ton fuel oil yakılarak elde edilen buhar bundan böyle yeni, yapılan ve 50 milyon dolara mal olan buhar santralinden elde edilecek.
Seydişehir Eti Alüminyum AŞ’nin geçtiğimiz yıl yapımına başladığı buhar santralinin yüzde 95’lik kısmı tamamlandı. Tamamlanan bölümlerin montajdan sonra testleri yapılıyor. Santralin şubat veya mart ayı gibi faaliyete girmesi bekleniyor.
Dünyadaki son teknolojik gelişmeleri takip ederek dünyanın değişik ülkelerinden gelen ekiplerin yaptığı çalışmalar ile yapımı devam eden buhar santralinin su arıtma tesisi, kireç tesisi, izolasyon bölümü tamamlanırken, bu bölümlerin denemeleri de yapıldı. Kalan yüzde
5’lik kısmın ise tamamlanması için çalışmalar devam ederken, mart-nisan ayı gibi tesisin tamamı bitirilerek faaliyete geçmesi planlanıyor.
Eti Alüminyum AŞ Buhar Santrali Proje Müdürü Yılmaz Şara, verdiği bilgilerde, santralin yaklaşık yüzde 95’lik bölümünün tamamlandığını söyleyerek, “Santralimizin parçaları dünyanın çeşitli yerlerinden gelen uzmanlar tarafından montaj ediliyor. Montajı tamamlanan bölümlerin testleri yapılıyor. Yaklaşık yüzde 5’lik bir kısmımızın montajı ve testleri kaldı 2009 yılı mart veya nisan ayında faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Bu gecikmenin sebebi ise montajı yapacak personelin dış ülkelerden gelmesinden dolayı aksaklıklar meydana gelebiliyor. Bütün bölümler tamamlanarak testleri yapıldıktan sonra Slovaklar tarafından sistemin tamamı devreye sokulacak” dedi.
Eti Alüminyum Tesisleri’nde özelleştikten sonra yaklaşık olarak 130 milyon dolar yatırım yapılarak üretimin önemli bölümlerinin modernizasyonu gerçekleştirildiği öğrenildi.
İlker Uysal-Seydişehir

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.