Et ve süt ürünlerine 24 saat denetim

Et ve süt ürünlerine 24 saat denetim

Aksaray Tarım İl Müdürü Recep Öztorun, et ve süt ürünleri üretimi yapan iş yerlerinin 24 saat esasına göre sürekli denetlendiğini söyledi.

 Öztorun yaptığı açıklamada, 5179 Sayılı ''Gıdaların Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkındaki Kanun'' gereğince gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemeleri üreten ve satan iş yerleri ile toplu tüketim yerlerinin resmi denetim ve kontrollerinin Tarım İl Müdürlüğü Gıda Kontrolörlerince yapıldığını söyledi. 
Gıda üreten, satan ve toplu tüketime sunan iş yerlerinin öngörülen asgari teknik ve hijyenik şartlar yönünden denetlendiğini ifade eden Öztorun, ''Et ve süt üretimi yapan iş yerlerine yönelik denetimler 24 saat esasına göre devam ediyor. Sağlıksız şartlarda üretilip satılan et ve süt ürünleri, başta gıda zehirlenmelerine yol açmaktadır. Bu gıdalar pek çok tehlikeli hastalığa sebep olan mikropların üremesi için ortam oluşturuyor'' dedi. 
Öztorun, denetlenen iş yerlerinde üretilen ürünlerden numuneler alınarak Konya İl Kontrol Laboratuvarına gönderildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: 
''Üretim yerlerindeki gıda maddelerinin Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği hükümlerine uygun olması gerekiyor. Bunun için numuneleri inceleniyor. Üreticinin çıkan olumsuz test sonucuna itiraz hakkı da var. Böyle bir durum ortaya çıktığında numuneler kimyasal ve mikrobiyoloji analizi için Ankara'ya referans laboratuvarına gönderiliyor. Hijyen şartlarına uymayan işletmeler hakkında gerekli yasal işlemler yapılıyor.'' 
Öztorun, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının güvenli gıda ve sağlıklı yaşam konusunda yaptığı çalışmalar sonunda devreye giren 174 Alo Gıda Hattı'na yapılan ihbarların da anında değerlendirildiğini sözlerine ekledi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.