Ermeni Ayinine Katılanlara 'Barış Ve Kardeşlik Sofrası'nda Yemek Verildi

Ermeni Ayinine Katılanlara 'Barış Ve Kardeşlik Sofrası'nda Yemek Verildi

Van Gevaş Belediyesi, beşinci Ermeni ayinine katılanlara 'Barış ve Kardeşlik Sofrası'nda yemek verdi. Gevaş ilçe merkezinde Belediye Çay Bahçesi'nde verilen yemeğe Türkiye Ermenileri Patrikvekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Fener Rum Patriği...

Van Gevaş Belediyesi, beşinci Ermeni ayinine katılanlara 'Barış ve Kardeşlik Sofrası'nda yemek verdi. Gevaş ilçe merkezinde Belediye Çay Bahçesi'nde verilen yemeğe Türkiye Ermenileri Patrikvekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Süryani Ortodoks Kilisesi Metropoliti Yusuf Çetin, New York Patriği Başepiskopos Khajag Barsamyan ve Adana Konsolosu John L. Espinoza ile Müslüman ve Ermeni din adamları katıldı.

Yemekte konuşan Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, katılımcılara Türkçe, Kürtçe ve İngilizce 'hoş geldiniz' dedi. Hakan, "Bugün bizim için çok önemli bir gün, yeni Türkiyemiz için de önemli bir gün. Bu insanların ataları binlerce yıl beraber, gönül gönülle, omuz omuza, kardeşçe, dostça büyük bir medeniyetin tohumlarını attılar, büyük bir medeniyet oluşturdular. Bugün Gevaş bölgesine, Van'a baktığımızda, o büyük medeniyetin parçalarını görmek mümkün. Tarihimizde mutlaka içimizi acıtan olaylar da olmuştur. Fakat bizim geçmişimizi, o acılarımızı, o süre içerisinde değiştirme imkanımız yoktu. Buna mukabil elbirliğiyle bize ait olan en kutsal şey olan sevgiyle kardeşlik duygusuyla ortak bir gelecek tesis etmek gibi bir imkanımız var. Bugün ümit ediyorum ki buradaki birlikteliğimiz, bize yakışan medeniyetimize yakışan, o ortak birlikteliğin, o bir arada yaşama arzusunun bir adımı olacaktır. Bugünden sonra ümit ediyorum, bu yemeğimiz de geleneksel hale gelecek." şeklinde konuştu.

"BARIŞ VE KARDEŞLİK İÇİN DUA ETTİK"

Hayatında ilk defa Van'a geldiğini, dün akşamdan beri bu topraklarda kaç medeniyet ve dinin gelip geçtiğini düşündüğünü belirten Fener Rum Patriği Bartholomeos da "Bugün bize nasip oldu, bu güzel atmosferin içerisinde birbirimize o kadar yakın samimi bir şekilde dua ettik, barış ve kardeşlik için dua ettik. Van ve yöresinden kimler geldi, kimler geçti. Yanılmıyorsam böyle bir şarkı var. Bugün Müslümanlar, Ermeniler, Rumlar olarak kim varsa bu manastırlarda, bu kiliselerde dua ettik, bizim için, memleketimizin ve dünyanın barışı için, yüce Allah'a dua ettik, bizi de yüce Allah'a daha yakın getirsinler. Huzur, karşılıklı barış içerisinde, din adamları olarak, bu istikamette her gün dua ediyoruz. Burada hazır bulunanların hepsinin duası, temennisi eminim ki aynıdır. Karşılaştığımız dostluğu, misafirperverliği unutmayacağız." diye konuştu.

Konuşmaların ardından misafirlere helise, kavurma içli köfte ayranaşı, cevizli helva ve Gevaş'ın organik sebzeleri ikram edildi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.