Erbil'de PKK'ya operasyon

Erbil'de PKK'ya operasyon

Suriye'de faaliyet gösteren Suriyeli Kürt örgütlerinin faaliyetlerinin engellenmesinden sonra Erbil'de, PKK bağlantılı kurumlara baskın yapıldı.

Ulusal Kürt Kongresi ile başlayıp Rojava ile süren gerilim PKK ile Mesud Barzani'nin başkanı olduğu KDP'yi çatışmanın eşiğine getirdi. Suriye'de KDP paralelinde faaliyet gösteren Suriyeli Kürt örgütlerinin faaliyetlerinin engellenmesi, yönetici ve üyelerinin gözaltına alınmasına misilleme amacıyla Kuzey Irak'taki PKK bağlantılı kurumlara eşzamanlı baskınlar yapıldı. Operasyonlar kapsamında çok sayıda kişi gözaltına alındı.

GERİLİM DORUĞA ÇIKTI

Irak Kürdistan bölgesinden Rojava'ya açılan sınır kapısının kapatılması ile başlayan ve sınıra hendek kazılması ile doruğa çıkan Mesut Barzani'nin liderliğini yaptığı Kürdistan Demokrat Partisi ile PKK ve PYD arasında suçlamalarla devam eden gerilim dün Kuzey Irak'ta baskınlarla doruğa çıktı.

MİSİLLEME YAPILDI

Rojava'da KDP'ye yakın parti yöneticileri ve üyelerinin gözaltına alınması ve bazılarının tutuklanmasına misilleme amacıyla Erbil, Dohuk ve Zaho'da PKK ve bağlı parti ve kurumlara kapsamlı operasyonlar yapıldı.

ÇOK SAYIDA GÖZALTI VAR

Bölgedeki asayiş güçleri, Irak'ta faaliyet gösteren Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi (PÇDK), merkezi Avrupa'da bulunan Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) ofisleri, Dicle haber Ajansı (DİHA) ve Weşana Roji Welat dergisi, Kürdistan Yurtsever Gençlik Merkezi'nin Erbil, Dohuk, Zaho büroları ile Kürdistan Özgürlükçü Kadın Kurumu'nun (RJAK) Hewler'deki merkezlerine baskınlar düzenledi. Baskın yaplan merkezlerdeki çok sayıda yönetici ve çalışan gözaltına alındı. Baskının gerekçesi, gözaltına alınanların sayısı ile nerede tutuldukları hakkında bir bilgi edinilemedi.

PÇDK, bir süre önce de Erbil yönetimi tarafından "Yasa dışı" ilan edilmişti.

KAPILARINA KİLİT VURULDU

Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı olan KDP lideri Mesut Barzani yönetimindeki asayiş güçleri, bugün Duhok, Zaxo ve Hewler'de düzenlediği baskınlar ve onlarca gözaltı ardından, PÇDK, KNK ofisleri, Kürdistan Yurtsever Gençlik Merkezi büroları, Kürdistan Özgürlükçü Kadın Kurumu'nun (Saziya Jinên Azadixwazi Kürdistan RJAK) merkezi ile Weşana Roji Welat Dergisi'nin kapılarına kilit vurdu.

17 YIL ÖNCE DE OPERASYON YAPILMIŞTI

1997'de PKK ve KDP arasında yaşanan çatışmalar sonrası Erbil'de faaliyet gösteren PKK bağlantılı bir çok kuruma baskınlar yapılmış, operasyonlarda çok sayıda örgüt mensubu öldürülmüştü.

UZLAŞMA ARAYIŞLARI BAŞLADI

İki örgüt arasında yaşanan sorunun bölgede yeni bir çatışmaya zemin hazırlayacağı endişesi yaşanırken, bağımsız Kürt oluşumları harekete geçti. Bölgedeki operasyonların durdurulması ve iki parti arasında uzlaşma arayışları başlatıldı.

ROJAVA'DA OPERASYON SİNYALİ

Uzlaşmanın sağlanamaması halinde misilleme amacıyla Rojava bölgesinde KDP paralelinde faaliyet gösteren örgüt ve kurumlarına yönelik kapsamlı operasyonların gündeme gelebileceği belirtiliyor.

OPERASYONLARA KINAMA GELDİ

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK), Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCD-E) ve Almanya Kürt Dernekleri Federasyonu (YEK-KOM), Barzani'nin KDP'nin, Hewler, Zaxo ve Duhok'ta gerçekleştirdiği baskınları ve gözaltıları kınadı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.