Engelliler için kavşaklar tehlikeli

Engelliler için kavşaklar tehlikeli

Görmeyenleri Koruma Derneği Başkanı Veli Özağan bazı kavşaklarda trafik lambalarının yayalar için sürekli yeşil ve kırmızı ışık yanmasının tehlike oluşturduğunu söyledi.

Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şube Başkanı Veli Özağan ve görme engelliler Valilik önünde yaptıkları basın açıklamasında bazı kavşak ve caddelerde trafik sinyalizasyon lambalarının ikazlı olmasının kendilerini zor durumda bıraktığını gündeme getirdi. Dernek Başkanı Veli Özağan, yayalara ikazlı ışık uyarısının kendileri için tehlike oluşturduğunu belirtirken, “Trafik ortamında araç ve insan sayısı arttıkça trafik güvenlik problemi de artmaktadır. Bunun için tüm kurumlar çeşitli çalışmalar yaparak sorunun çözümü için çalışmaktadır.
Biz engelliler de şehrimizin sorunlarının çözümü ve engelli bireylerin de trafik ortamında güvenliliğin sağlanması için çalışmaktayız. Bir şehirde engelli bireylerin güvenliğini sağlamak demek o şehirde tüm bireylerin güvenliğini sağlamak demektir. İlimiz Vilayet kavşağında gün boyu yanan, form kavşağında ise saat 16.00’dan sonra yanıp sönen uyarı yeşil ışık olarak tanımlanan yaya figürlü ışık sistemi bizim gibi engelliler başta olmak üzere, yaşlılar, çocuklar ve tüm yayaların güvenliğini tehlikeye sokmaktadır. Bunun bir an evvel düzeltilmesini istiyoruz” dedi.
Özağan, kendilerin olduğu kadar diğer yayaların da bu sistem ile tehlike altında olduğunu hatırlatırken, “Yayalar korumasız yol kullanıcıları olduğu için ölüm riskini en çok taşıyan kişilerdir. Bu nedenle yayalara trafikte verilecek olan mesaj çok net olmalıdır. Vilayet kavşağında olduğu gibi hem araçlara hem yayalara aynı andan ikaz olması mevzuata aykırı ve güvenlik açısında çok tehlikelidir. Örneğin Emniyet Müdürlüğü kavşağından bırakın engelliyi yayalar bile geçmekte oldukça zorlanmaktadır. Bunun için mutlaka gereken önlemlerin alınması gerekir” diye konuştu.
Özağan, yeni tamamlanan kavşaklarda engelliler için çok önemli olan ve yayaların geçişlerini kontrol altına alan ışık sisteminin tanzim edilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlattı. Veli Özağan, “Vilayet kavşağı ve form kavşağı başta olmak üzere şehrimizin muhtelif yerlerinde yayalara yanan yeşil ışık süreleri ve yanıp sönen ışık sistemleri kaldırılmalı. Ve mevzuata uygun net yeşil ve kırmızı ışıkların konulması, dönel kavşaklarda engelliler ve tüm yayaların güvenliğinin sağlanması gerekmektedir” diyerek yetkililerden bu konuda gereken adımı vakit geçirmeden atmalarını istedi.
ALİ SAİT ÖGE
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.