Enerji boşa harcanıyor

Enerji boşa harcanıyor

EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Pektaş, Türkiyenin kendisine yetecek enerjiye sahip olduğunu ancak, verimli kullanamamanın cezasını çektiğini bildirdi.

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen enerji formunda Türkiye’de enerji sorunu ve enerjinin geleceği konuları tartışıldı.

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Konya İl Temsilciliği ve Akşehir ile Ereğli İlçe Temsilcilikleri Yerel Enerji Formu semineri Bera Otel’de gerçekleştirildi. Formda Türkiye’de enerji problemi ve enerjinin geleceği konuşuldu. Seminerde MEDAŞ Konya İşletme Müdürü Salih İşeri Konya Bölgesi Eneri Sorunları üzerine; Enerji, Maden, Kamu Emekçileri Genel Başkanı Kemal Bulut Özelleştirmelerin Çalışanlara Etkisi üzerine değerlendirmede bulundu.

KAYNAKLARIMIZI VERİMLİ KULLANMALIYIZ

 

Programın açılışında konuşan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Pektaş enerji kaynaklarının verimli kullanılması ve dışa bağımlılığın en aza indirilmesi konusunda yapılan yanlışlıkları anlattı. Türkiye’de dışa bağımlı enerji konusunda üzücü olayların yaşandığını belirten Ramazan Pektaş, “Her yıl içinde bulunduğumuz aylarda ülkemize gönderilen enerjinin vanası kapatılıyor. Yapılan yanlış uygulamalar ve enerji kaynaklarının verimli kullanılmaması nedeniyle bugün, dışa bağımlılıktan kurtulamadık. Artık kaybedecek vaktimiz yok. Yapılan yanlışlara derhal son verilmeli ve yerli enerji kullanımı artırılmalıdır” diye konuştu.

ÖZELLEŞTİRME, ENERJİ FİYATLARINI TETİKLEYECEK

 

Elektrik enerjisinin halka yıllarca ucuz enerji kaynağı olarak yansıtıldığını, Türkiye enerjisinin 4’te 3’ünün dışa bağımlı olması nedeniyle elektrik enerjisinin de oldukça pahalı olduğunu anlatan EMO Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Pektaş, “Dışa bağımlı olarak elde edilen enerjiye ÖTV, TRT payı, şu vergisi, bu vergisi ekleniyor ve elektriğin kilovat fiyatı halka 60 kuruşa geliyor. Ülkemizde yapılan özelleştirmeler de enerji fiyatlarının artmasına neden olacak önemli gelişmelerden bir tanesi. Biz enerji ile ilgili konularda yapılan enerji özelleştirmelerinin her türlüsüne karşıyız. Özelleştirme demek pahalılık demek, işsizlik demek, verimsizlik demektir” ifadelerini kullandı. Her şeye kâr etmek amacıyla yaklaşan zihniyetin bu uğurda halkın çıkarlarını hiçe sayacağına dikkat çeken Pektaş, hava, su, toprak ve çevre kirliliğinin bu insanların idealleri uğrunda arka plana atıldığını vurguladı.

Enerjiyi verimli kullanma konusunda atılmış olumlu adımların da olduğunu bildiren Ramazan Pektaş, bu konuların da her zaman destekçisi olduklarını ifade ederek, enerjinin en verimli şekilde kullanılması için yürütülen çalışmalarda öncü olacaklarını belirtti.

EMO Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Pektaş konuşmasında ayrıca, İsrail’in Filistin halkına yaptığı zulmü kınadıklarını, Filistin halkının her zaman destekçisi olduklarını söyledi.

‘FATURAYI SİYASETÇİYE ÇIKARMAYA GEREK YOK’

 

Forumun ilk oturumunun başkanlığını yapan AKP Konya Milletvekili Hasan Angı, Türkiye’nin kendine yetebilecek enerji kaynaklarına sahip olduğunu ifade ederek, enerji kaynaklarının verimli kullanımını sağlamak için yaptıkları meclis çalışmalarını anlattı. Enerji konusunda bugüne kadar yapılan yanlış uygulamaların faturasını siyasetçiye çıkarmanın yanlış olduğunu vurgulayan Hasan Angı, “Hiç kimse kusura bakmasın ki, eğer Türkiye bugün kendisine yetebilecek enerji kaynaklarını verimli kullanamıyorsa bu siyasetçinin değil, o konuyla ilgili mühendislerin eksikliğidir” diye konuştu. Yapılan bu formların sorunların çözümü açısından önemli olduğunu aktaran Hasan Angı, tartışmalardan gelişmelere yol açacak sonuçların çıkarılması gerektiğini belirtti. Türkiye’de enerji yenilenebilir ve yerli enerji kullanımını en üst düzeye çıkarmak için ciddi çalışmalar yapıldığını belirten Hasan Angı, “1980’li yıllarda petrolden benzin alabilmek için sıraya girerdik. Elektrikler gece 12’den sonra kesilirdi. Şimdi ise havayı, suyu, güneşi, yer altı kaynaklarını en verimli şekilde kullanmak için çalışmalar başlattık. Her gün gelişen enerjimiz sayesinde bunu aştık. Konya’yı ilgilendiren önemli bir projemiz var. Mavi Tünel en kısa sürede tamamlanacak. Bundan sonra toprağın derinlerinden su çıkarmak için enerji harcamaya gerek kalmayacak” ifadelerini kullandı.

RASİM ATALAY

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.