En çok merak edilen anket sonuçları açıklandı!

En çok merak edilen anket sonuçları açıklandı!

Türkiye'de en çok hangi takımın taraftarı olduğuna yönelik yaptığı anketin sonuçları açıklandı. İşte Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ta son durum...

KONDA Araştırma ve Danışmanlık şirketinin paylaştığı “Toplumsal Cinsiyet Raporu”na göre Türkiye’de en çok taraftarı olan takım Galatasaray olarak yer aldı.

Erkeklerde Galatasaray yüzde 29 ile ilk sırada bulunurken, Fenerbahçe yüzde 25 ile ikinci, Beşiktaş yüzde 17 ile üçüncü, Trabzonspor ise yüzde 4 ile dördüncü sırada yer alıyor.

Katılımcılardan yüzde 8’i “diğer takım” seçeneğini işaretlerken yüzde 15’i takım tutmadığını belirtti.Yüzde 4’lük kesim ise bu soruyu yanıtlamadı.

KADINLARDA DA LİDER GALATASARAY

Kadınlarda ise Galatasaray yüzde 22 ile birinci sırada yer alırken, onu yüzde 19 ile Fenerbahçe, yüzde 13 ile Beşiktaş, yüzde 2 ile Trabzonspor takip ediyor.

Yüzde 3’lük kesim “diğer takım”ı seçerken katılımcıların yüzde 35’i takım tutmadığını belirtti.Yüzde 6’lık kısım ise bu soruya cevap vermedi.

Ev kadınlarında ise sıralama şu şekilde:Galatasaray yüzde 20, Fenerbahçe yüzde 17, Beşiktaş yüzde 10, Trabzonspor yüzde 2, diğer takım yüzde 3, Takım tutmuyorum yüzde 40, Cevap yok yüzde 7

EN ÇOK GÖRÜCÜ USULÜ İLE EVLENİLİYOR

Rapora göre en çok görücü usulüyle evleniliyor, ne kadın ne erkek para biriktiriyor, çalışan erkekler sadece 10 dakika ev işi yapıyor.

T74 sayfalık araştırma 31 Mart – 1 Nisan 2018 tarihlerinde Türkiye genelinde; 36 ilde toplam 5793 kişiyle hanelerinde yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi. Araştırmanın nüfus, kadınların toplumsal hayattaki yeri, dinin toplum üzerindeki etkisi, ekonominin yanı sıra etnik aidiyetler, yaşam alanları, spor taraftarlığı gibi konu başlıkları altında da dikkat çekici sonuçları bulunuyor. KONDA’nın 2008 verileri ile 2018’de elde edilen rakamlar karşılaştırıldığında Türkiye nüfusunda yaşlanma ve doğurganlık oranlarında düşüş son yıllarda dikkat çekiyor.

Son 10 yıl içinde şehirleşme, apartmanlaşma, eğitim ve kadın istihdamının artmasına rağmen çalışanların oranının hiç değişmemiş görünüyor. Son araştırma kadınların istihdamının arttığını, erkeklerin ise düştüğüne işaret ediyor. 2008 yılında 15 yaş üstü nüfustaki erkeklerin yüzde 67’si çalışırken bu rakam 2018’de yüzde 62’ye inmiş durumda. Bunun en önemli iki nedeni emekli olan ve öğrenci olan erkeklerin artmış olması.

Araştırma eğitimi de ele alıyor.

Buna göre Türkiye’de kadınlar erkeklerden daha az eğitimli. Kadınlar ortalamada 7,8 yıl, erkekler ise 9,3 yıl eğitim görüyor.

KONDA raporunda eğitim ile ilgili şu tespiti yapıyor:

Kadınların yüzde 10’u okuryazar değildir, yüzde 51’i ortaokul seviyesinde, yüzde 25’i lise seviyesinde eğitim almış Buna karşılık erkeklerin yüzde 3’ü okuryazar değildir ve ortaokul ve lise seviyesinden eğitimi olanlar sırasıyla yüzde 45 ve yüzde 33 oranındadır.

10 yıl içinde müstakil evden apartmana geçtik
Hayat Tarzı araştırmasında bir dikkat çekici kısım da ‘Oturulan evin tipi’ ile ilgili.

Ortaya çıkan sonuç, Türkiye’nin inşaata dayalı ekonomisinin bir nevi sonucu gibi görünüyor.
Türkiye’de 15 yaş üstü nüfusun yüzde 60’a yakını apartmanda, üçte biri ise geleneksel, müstakil evlerde yaşıyor.

KONDA’nın 10 yıl önce görüştüğü kişilerin yüzde 60’a yakını müstakil evlerde oturduğunu söylemiş, yüzde 30’un biraz üstü ise apartmanda oturduğunu belirtmişti.

10 yıl sonrasında ise bu oranlar tam tersine dönmüş durumda.
Müstakil evlerde oturanların oranı yüzde 30’a düşerken; apartmanda yaşayanların oranı ise yüzde 60’a yaklaşmış halde.

Oturdukların evlerin tipleri açısından kadınlarla erkekler arasında fark olmasa da, ev kadınlarının apartmanda kısmen daha az oranda oturdukları, müstakil evde oturma oranının ev kadınlarında 4 puan daha fazla olduğu görülüyor.

'GÖRÜCÜ USULÜ EN ÇOK BAŞVURULAN YÖNTEM'

Medeni hallerine bakıldığında evli kadınların oranı evli erkeklerin oranından daha yüksek.

Diğer yandan dul kadınların oranı da dul erkeklerden daha fazla.

KONDA dışında Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre de dul kadınların oranı dul erkeklerden yüksek olduğu görünüyor.

Evliliklerin nasıl gerçekleştiğine bakıldığında görücü usulünün hala evlenmek için en sık başvurulan yöntem olduğu ortaya çıkıyor.

KONDA’nın 2018 Hayat Tarzları araştırmasında kadınların yarıdan fazlası erkeklerin ise yarıya yakını görücü usulüyle evlendiğini belirtiyor.

KADINLARIN VE ERKEKLERİN ÇOĞU PARA BİRİKTİRMİYOR

Tasarruf eğilimine bakıldığında kadınların yüzde 60’ının, erkeklerin ise yüzde 55’inin para biriktirmiyor.

Kadınları para biriktirmeye iten en önemli sebep çocuklarını okutmak, bu oran yüzde 13 görünüyor.
Ev almak da erkekler arasında çocuk okutmak kadar önemli bir para biriktirme sebebi.

Sadece tasarruf için biriktirenler ise kadınlarda yüzde 9, erkeklerde ise yüzde 10 seviyesinde.

ERKEKLER 10 DAKİKA EV İŞİ YAPIYOR, YÜK KADINLARDA

KONDA’nın araştırmasında kadınlar daha fazla ev işi yapıyor, yemeğe ve alışverişe zaman ayırıyor.

Buna karşılık erkeklerin 24 saatinde ev işi ve alışveriş neredeyse görünmeyecek kadar az zaman alırken, çoğunlukla işe ve kısmen ulaşıma zaman harcıyorlar.

Kadınlar çalışsalar dahi çalışan erkeklerden daha fazla ev işi yapıyor, erkekler çalışmasalar dahi pek ev işine bulaşmıyor.

Çalışan kadınlar ortalamada 1,5 saat ev işi yaparken, çalışan erkekler sadece 0,2 saat, yani yaklaşık 10 dakika ev işi yapıyorlar.

KADINLAR ERKEKLER KADAR SPOR YAPMIYOR

Sağlıklı olmanın önemli unsurlarından biri olarak kabul gören spor aktivitelerini erkekler kadınlardan daha fazla yapıyor.

Ev kadınları arasında son bir hafta içinde en az bir defa yarım saatten fazla spor yapmayanların oranı yüzde 73’e ulaşıyor.

Televizyon kumandası erkeklerin elinde
Televizyon izlenirken kumandanın kimde olduğuna bakıldığında kumanda çoğunlukla erkeklerde.

Erkeklerin yüzde 55’i kumandanın kendilerinde olduğunu belirtirken, kadınların yüzde 37’si ve ev kadınlarının yüzde 53’ü kumandanın eşlerinde olduğunu belirtiyor.

Kadınların yüzde 29’unda akşam TV izlerken kumanda ellerinde olduğunu söylüyor.

AKP'YE DE CHP'YE DE KADINLAR DAHA ÇOK OY VERİYOR

Kadınlar arasında AKP’ye oy verenlerin oranı erkeklerden daha yüksek.

Özellikle ev kadınları arasında AKP’ye oy vereceğini belirtenlerin oranı yüzde 46.

Fakat CHP’ye oy veren kadın oranı da erkeklerden yüksek görünüyor.

Buna karşılık MHP ve İyi Parti’ye oy veren erkeklerin oranı kadınların iki katından biraz yüksek.

HDP’ye oy vereceğini söyleyen erkeklerin oranı da kadınların oranından iki kat fazla.

KONDA’nın araştırması kadınların seçimler konusunda erkeklere kıyasla daha kararsız, oy verme eğilimi bakımından da erkeklerle eşit seviyede göründüğünü söylüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.