Emniyette Kurulduğu İddia Edilen Kozmik Çalışma Grubu Meclis Gündeminde

Emniyette Kurulduğu İddia Edilen Kozmik Çalışma Grubu Meclis Gündeminde

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM Başkanlığı'na Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi.    Taraf Gazetesi’nde 10 Eylül 2014 tarihli haberde 17 ve 25 Aralık...

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM Başkanlığı'na Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi.

    Taraf Gazetesi’nde 10 Eylül 2014 tarihli haberde 17 ve 25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının ardından başlatılan 'örtülü fişleme' çalışmaları kapsamında, Kozmik Çalışma Grubu (KÇG) tarafından sürdürülen çalışmalar sonucunda Yozgat'taki çalışmaların tamamlandığı, Yozgat’ta 210 işletmenin muhalif olarak isimlendirildiği, muhalif durumda olan bu işletmelerin bir kısmının paralel yapıya destek verdiği, bir kısmının ise muhalefet partilerine destek verdiği ve hangi sektörel alanlarda faaliyet gösterdiklerinin tespit edildiği ifade ve iddia edildiğini anlatan Kart, 2014 yılı başından itibaren benzeri fişleme çalışmalarının daha da yoğunlaştığının bir vakıa olduğuna dikkat çekti.

    Bu konuda somut bulgu ve bilgiler kamuoyuna yansıdığını dile getiren Kart, "Mezkûr haberde sözü edilen iddialar da, somut bilgilere dayanmaktadır. Yukarıda sözü edilen fiili çalışmaların, hiçbir şekilde yasal ve anayasal dayanağının bulunmadığı açıktır. Demokrasilerde, hükümetlerin ve Devlet’in, vatandaşını fişlemesi söz konusu olamaz. Nefret ve ayırımcılık anlamına gelen bu ve benzeri çalışmalar toplumsal barışı zedeleyen sonuçlara yol açmaktadır. Hükümet eliyle bir taraftan bölücülük yapılmakta, bir taraftan da kutuplaşmaya yol açılmaktadır. Temel hak ve özgürlüklere saldırı anlamına gelen bu fişlemelerin, anayasal ihlal boyutlarında sonuçlarının olacağı açıktır." dedi.

    Kart, Başbakan Davutoğlu'na konuya ilişkin şu soruları yöneltti:

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Kozmik Çalışma Grubu (KÇG) adıyla faaliyet sürdüren bir birim var mıdır? Bu birim ne zaman faaliyete geçmiştir? Bu birimin görev alanı ve yasal dayanağı nedir?

Kanunsuz Emir ve Talimatla gerçekleştirilen, yasal ve anayasal dayanağı bulunmayan bu fişlemeler, diğer İl’lerde de sürdürülmekte midir?

Bu çalışmalar hangi yasal yetkiler ve takdir yetkisi kapsamında sürdürülmektedir? CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.