Emniyet: Trafik Polisi Otobüste Yolcu Olup, Denetim Yaptı Ölüm Oranları Düştü

Emniyet: Trafik Polisi Otobüste Yolcu Olup, Denetim Yaptı Ölüm Oranları Düştü

Emniyet Genel Müdürlüğü, 2013 yılı Ramazan Bayramı tatili süresince meydana gelen ölümlü kaza sayısının önceki yıllardaki tatil dönemine göre düştüğünü açıkladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, 2013 yılı Ramazan Bayramı tatili süresince meydana gelen ölümlü kaza sayısının önceki yıllardaki tatil dönemine göre düştüğünü açıkladı.

Emniyet, karayollarında Ramazan Bayramı boyunca yapılan denetim çalışmalarını kamuoyu ile paylaştı. Ramazan Bayramı tatili öncesi, tatil süresi ve sonrasında karayollarında vatandaşların huzur ve güven içerisinde seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla; ülke genelinde il emniyet müdürlükleri trafik birimlerince şehiriçi ve şehirdışı karayolu güzergâhlarında 17 bin 567 denetim personeli, 3 bin 226 ekip ve 979 yaya görevlinin denetim hizmeti yaptığı belirtildi. Sivil görünümlü trafik polisleri şehirlerarası yolcu otobüslerine 'yolcu' görünümünde binerek denetimlere destek sağladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, merkezden trafik kuruluşlarına planlamış ve almış oldukları trafik tedbirlerini yerinde görmek amacıyla; 16 sivil ekip 40 personel ve sivil olarak otobüslere binmek suretiyle denetimlere katkı sağladığı belirtildi. 26 personel ile trafik durumunu ve kural ihlali yapan yol kullanıcılarını havadan izlemek ve denetlemek amacıyla Havacılık Dairesi Başkanlığı'na ait 3 helikopter ve 6 personelin de bayram tatili süresince denetimlerde bulunduğu dile getirildi.

Emniyet açıklamasında, 2013 yılı Ramazan Bayramı tatili süresince meydana gelen ölümlü kaza sayısının geçen yıllardaki tatil dönemlerine göre düştüğü vurgulandı. Açıklamada şöyle denildi: "Ramazan Bayramı tatili süresinin aynı olduğu (5 gün) 2010 yılı ile 2013 yılı trafik kazaları karşılaştırıldığında; 2010 yılında 70 ölümlü kazada 97 kişi hayatını kaybetmişken, 2013 yılında 61 ölümlü kazada 86 kişi hayatını kaybetmiş, ölümlü kaza sayısında yüzde 12.9, ölü sayısında ise yüzde 11.3 azalma meydana gelmiştir.
2012 yılı Ramazan Bayramı tatili (4 gün) ile 2013 yılı Ramazan Bayramı tatilinde (5 gün) meydana gelen trafik kazalarının gün başına düşen kaza ve ölü sayısının karşılaştırılmasında ise; 1 güne düşen ölümlü kaza sayısı 2012 yılında 14 iken 2013 yılında 12’ye, ölü sayısının 19’dan 17’ye düştüğü, 1 güne düşen kaza sayısında yüzde 14, ölü sayısında ise yüzde 11 azalma olduğu görülmüştür. İstatistiklerden de anlaşıldığı gibi, 2013 yılı Ramazan Bayramı tatili süresince Bakanlığımızca alınan trafik tedbirlerinin yararlı olduğu, ülke genelinde ölümlü kaza ve ölü sayılarında yeterli görülmemekle birlikte azalma meydana geldiği görülmüştür." CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.