Dünyada semaya ilgi giderek artıyor

Dünyada semaya ilgi giderek artıyor

UNESCO tarafından dünyada korunması gereken kültürel miras listesine dahil edilen semayı öğrenmek isteyenlerin sayısı giderek artarken birçok ülkede sema ve mesnevi eğitiminin verildiği merkezler açılıyor.

Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu ve Uluslararası Mevlana Vakfı İkinci Başkanı Esin Çelebi Bayru yaptığı açıklamada, Konya'da düzenlenen Mevlana'nın 735. Vuslat Yıldönümü Anma etkinliklerinin devam ettiğini söyledi.

Etkinliklere her yıl daha fazla ilgi gösterildiğini ifade eden Bayru, bu durumun fikirleri ve felsefesi ile dünyadaki bütün insanları kucaklayan Mevlana'nın giderek daha çok tanınmasından kaynaklandığını bildirdi.
Etkinliklerde en büyük ilgiyi her yıl olduğu gibi semanın gördüğünü dile getiren Bayru, şunları kaydetti:
''Yerli ve yabancı turistler sema programını izlemek ve manevi havayı solumak için Konya'ya geliyor. Bu ilgi dünyada da giderek artıyor. Birçok ülkede sema ve mesnevi öğrenmek isteyen çok sayıda kişi var. İsviçre, Hollanda, Almanya ve ABD'de yabancılar tarafından açılan merkezlerde sema ve mesnevi eğitimi veriliyor. ABD'de 3 merkez bulunuyor. Burada mevleviliğe ilgi duyan kişiler eğitim alıyor. Vakıf olarak bu merkezlere danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bizim desteklerimizle çalışmalar yürütülüyor. Meksika'da da yine vakıfın destekleyeceği bir merkez açılması gündemde. Çalışmalar sürüyor.''
Bayru, sadece bu ülkelerde değil birçok İslam ülkesinde sema yapıldığını, yabancıların Mevlana ve sema konusunda çok ilgili olduğunu söyledi.
UNESCO tarafından Dünyada Korunması Gereken Kültürel Miras listesine dahil edilen semanın Türkiye'de de anlaşılmaya başlandığını belirten Bayru, ''Türkiye'de gösteri gibi görülüyordu. Açılışlarda, yemeklerde, konserlerde sema gösterisi yer alıyordu. Artık semaya vatandaşlar sahip çıkmaya başladı. Tepkiler giderek artıyor. Semanın maneviyatı artık daha iyi anlaşılıyor. Türkiye bunu kavradı'' dedi.
Bayru, Kültür ve Turizm Bakanlığının sema programlarının uygun olmayan mekan ve şartlarda, kısaltılarak veya başkalaştırılarak icra edilmesinin önüne geçilebilmesi için yayımladığı genelgesinin de çok yerinde bir karar olduğunu sözlerine ekledi.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.