DSÖ'den Wuhan açıklaması! Kovid'in kökenine ilişkin rapor açıklanıyor

DSÖ'den Wuhan açıklaması! Kovid'in kökenine ilişkin rapor açıklanıyor

Dünya Sağlık Örgütü, Koronavirüs'ün kökenine ilişkin araştırmalarında sona geldi. Wuhan'da araştırmaları tamamlayan uzmanlar ayrıntılı raporu gelecek hafta açıklıyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) uzmanlar, Yeni Tip Koronovirüsün kökenini araştırmak üzere Wuhan'a gitmişti. DSÖ Sözcüsü Tarik Jasarevic, DSÖ tarafından dünya genelinde 100 milyondan fazla insanın hastalanmasına neden olan Koronavirüsün kökenlerini araştırmak üzere Çin'in Wuhan kentine gönderilen ekibin çalışmalarını paylaştı. Jasarevic, ekibin virüsün insanlara bulaşmasında 4 ihtimal üzerinde durduklarını belirtti.

4 ANA İHTİMAL 

Ekibin, virüsün insanlara bulaşmasında 4 ana ihtimal üzerinde durduğunu ifade eden Jasarevic, "Ekip, virüsün insanlara bulaşması konusunda dört olası hipotez belirledi. Bunlardan ilki; hayvandan (örneğin yarasa) insanlara doğrudan zoonotik yayılma, ikincisi; hayvan türleri aracılığıyla, yani zoonotik rezervuar hayvanından başka bir hayvana ve buradan da insanlara, üçüncüsü; besin zinciri yoluyla (örneğin, kendi doğal ortamlarında virüse ev sahipliği yapabilecek vahşi hayvanların donmuş eti yoluyla), dördüncüsü ise laboratuvarla ilgili meydana gelen bir olay sonucunda.

AYRINTILI RAPOR GELECEK HAFTA AÇIKLANACAK

Jasarevic, ekibin Wuhan’da bulunan laboratuvarı ziyaretine ilişkin detayları anlattı. Jasarevic, “Ekip Wuhan Viroloji Enstitüsü, Hubei CDC ve Wuhan CDC’yi ziyaret etti. Laboratuvarlarını gördü ve enstitüdeki laboratuvar personeli, yöneticileriyle ve ayrı ayrı birkaç görüşme yaptı. Bir sızıntı olasılığını ve bu tür olayların meydana gelmesini önlemek için önceki yıllarda uygulamaya konulan sağlık izleme ve güvenlik programlarını gözden geçirdiler. Ayrıca araştırma programlarını ve bulgularını tartıştılar” dedi. Jasarevic, ekibin tam raporunun gelecek hafta kamuoyuyla paylaşılacağını açıkladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.