Doğal gazda Tuz Gölü depolamasının önemi

Doğal gazda Tuz Gölü depolamasının önemi

Rusya'nın vanaları kapatmasıyla ortaya çıkan doğal gaz sorunu, Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolaması'nın önemini gündeme getirdi.


BOTAŞ yetkilileri yaptığı açıklamada, Türkiye'de doğal gaz depolarının kapasitesi ne kadar yüksek olursa, kesintiler karşısında yaşanacak sıkıntının en aza ineceğini söylediler. 
Bu yüzden Tuz Gölü Yer Altı Depolaması'nın büyük önem taşıdığını ifade eden yetkililer, Tuz Gölü Havzası'nda yapılacak depolamanın 1 milyar metre küp kapasiteye sahip olacağını bildirdiler. 
Yaklaşık 1000-1200 metre derinliğe kurulacak depolamanın ilk ayağının 2013 yılında devreye gireceğini belirten yetkililer, ''İlk etapta 500 milyon metre küp depolama yapılabilecek. İkinci ayağı 2015-2016 yılında devreye girecek ve toplam depolama 1 milyar metre küpe ulaşacak'' dediler. 
Depolamayı yapacak müteahhit firmanın seçimine yönelik ön yeterlik başvurularının alındığını vurgulayan yetkililer, ''11 başvuru yapıldı. Bu başvurular inceleniyor. Depolama, doğal gaz kesintilerinde önemli görev üstlenecek. Günlük maksimum 40 milyon metre küplük besleme kapasiteli depolama, ani kesintilere karşı hızlı besleme imkanı tanıyacak. Yani doğal gaz kesintilerinde mağduriyetlerin önlenmesi amaçlanıyor'' diye konuştular. 
Sanayiciler ise her vana kapandığında korkulu anlar yaşadıklarını belirterek, Tuz Gölü Yer Altı Depolaması'nın bir an önce hayata geçirilmesini, gelecekte arz açıkları konusunda sorun yaşanmamasını istediler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.