Diyarbakır'da Bir İlk Yaşandı, Vatandaş 'Devletle' Bayramlaştı

Diyarbakır'da Bir İlk Yaşandı, Vatandaş 'Devletle' Bayramlaştı

Türkiye’de 30 yıldır devam eden sorunların bitirilmesi için başlatılan çözüm süreci devam ederken Güneydoğu’da halkın kucaklanması adına önemli adımlar atılıyor.

Türkiye’de 30 yıldır devam eden sorunların bitirilmesi için başlatılan çözüm süreci devam ederken Güneydoğu’da halkın kucaklanması adına önemli adımlar atılıyor. Diyarbakır’da yıllardır vatandaşın katılması yasak olan ‘resmi bayramlaşma’ töreni yerine ilk kez sivil bayramlaşma düzenlendi. Diyarbakır Valiliği'nin daveti üzerine bayramlaşmaya katılan vatandaşlar; asker, polis ve kurum amirleriyle aynı safa geçerek bakan, vali ve milletvekilleriyle bayramlaştı. Vatandaşlardan Mehmet Erk(73) yıllardır törene katılmak istediğini, ancak yasak olduğu için katılamadığını söyledi. Erk, törene katılmanın sevincini Diyarbakır şivesiyle şöyle dile getirdi: "Ben valiye çok sevmişim (Valiyi çok sevdim)."

Diyarbakır Valiliği yıllardır sadece protokol üyeleri ile bazı kamu kurum amirlerinin katılımıyla yapılan 'resmi bayramlaşma' törenini bu yıl halka açtı. Bayramdan önce açıklama yapan Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, bu yıl ki bayramlaşma törenine vatandaşların davet edildiğini söyledi. Diyarbakır'da Ramazan ve Kurban bayramları için düzenlenen törenler, yıllardır halka kapalı gerçekleştiriliyordu. Herhangi bir kamu kurumunda düzenlenen 'resmi bayramlaşma' törenine vali ve yardımcıları, milletvekilleri, askeri erkân ile kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri katılıyordu. Bu törene vatandaşların katılması ise yasaktı.

Diyarbakır'a kısa süre önce atanan Vali Mustafa Cahit Kıraç, bayramlaşma törenine herkesin katılması için talimat verdi. Bunun üzerine çalışmalara başlayan valilik, vatandaşları Karayolları Diyarbakır Bölge Müdürlüğü'nde düzenlenen bayramlaşma törenine davet etti. Bugün düzenlenen törene Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri, kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, emniyet müdür ve amirleri, askeri erkân ile çok sayıda vatandaş katıldı. Törene katılanlar, Bakan Eker, Vali Kıraç ve milletvekilleriyle bayramlaştı.

Bayramlaşma sırasında yıllardır özlenen bir tablo ortaya çıktı. Polis, asker, vatandaş, siyasetçinin bayramlaşması ve bayramlaşmak için oluşan sırada beklemesi dikkat çekti. Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, törendeki manzaradan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Vali Kıraç, “Bugün halkımız, polisimiz askerimiz sivil topluluğumuzla bir arada bayramı yaşıyoruz. Davetimize icap eden herkese teşekkür ediyorum. Bugünlerde hayır kapılarını sonuna kadar açıp şer kapılarını kapatalım.” diye konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise bu bayramın çok farklı olduğunu söyledi. Eker, “30 yıldır hasretini çektiğimiz huzur ortamının en yüksek olduğu bir bayramı yaşıyoruz.” dedi. Türkiye’nin 60 bayramdır yaşamadığı huzur ortamını yaşadığını anlatan Eker, kardeşlik ve sevgi ortamının inşa edilmesinde herkesin kararlı olduğunun ortada olduğunu kaydetti. Bakan Eker, “Bu bayramlaşma çok önemli. Ayrı bir coşku var. Bugün vatandaş da, kamu kurumları çalışanları da, asker de, polis de buraya davet edildi. Bu ortamın birlikte kalıcı hale gelmesini sağlayalım.” şeklinde konuştu.

Bayramlaşmaya katılan Mehmet Erk(73) ise ilk kez bir bayramda devlet görevlileriyle bir araya geldiğini söyledi. Diyarbakır Vali Yardımcısı Ahmet Günaydın’ın kendisini davet ettiğini anlatan Erk, “Valiyi çok sevdim. Bundan önceki valiyi de sevdim. Belki 50 yıldan sonra ilk kez böyle bir bayramlaşmaya katıldım. Daha önce katılmak istemiştim, ancak yasaktı. Çok memnun oldum.” diye konuştu. CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.