Diyarbakır'da açlık grevine müdahale hazırlığı!

Diyarbakır'da açlık grevine müdahale hazırlığı!

Cezaevlerindeki açlık grevleri sürerken iki cezaevinde kadın ve erkek olmak üzere toplam 38 tutuklu ve hükümlünün bulunduğu Diyarbakır'dan gelen haberler operasyon ihtimalinin kuvvetlendiğini gösterdi

Diyarbakır Tabip Odası Eski Başkanı Şemsettin Koç, Radikal gazetesine yaptığı açıklamada Ergani Yolu üzerindeki Eğitim Araştırma Hastanesi’nin onuncu katında açlık grevlerindeki tutuklu hükümlülere yönelik bir operasyon sonrası için hazırlık yapıldığını söyledi.

Koç, “Aldığımız bilgilere göre onuncu kattaki Kulak Burun Boğaz Kliniği boşaltılmış. Kat, açlık grevindeki tutuklu ve hükümlülere yönelik bir operasyon sonrasında kullanılmak üzere bekletildiği yönünde bilgi aldık” dedi. Konuyla ilgili olarak bugün altı branş hekiminin de aralarında olduğu 28 kişilik bir ekiple toplantı yapıldığını da belirten Koç, “Anestezi, nöroloji, dahiliye, enfeksiyon hastalıkları, kardiyoloji ve göğüs hastalıkları uzmanları ile birlikte hemşire ve sağlık görevlileriyle bir toplantı yapılmış. Açlık grevinde olanlar için yatış olursa ne yapılması gerekir diye çalışma yapılmış. Bu konudaki eğitim çalışmasını izleyen bir doktor, tedavi süreçleri hakkında ayrıntılı bilgilendirmiş. Bu arada Malta Sözleşmesi’ndeki ‘kişinin iradesi dışında müdahale edilemeyeceği’ yönündeki içerik de aktarılmış” diye konuştu.

Kamu Hastaneler Birliği Diyarbakır Genel Sekreteri Dr. Muhammed Güzelkurtoğlu ise bilgisi dahilinde bir hazırlık yapılmadığını ifade etti. Gözülkurtoğlu Radikal’e yaptığı açıklamada “Günlük olarak cezaevinden kaç hasta potansiyelimiz olduğunu soruyorlar. Biz de gerek yoğun bakım, gerek diğer servisler ve görevli hekimler hakkında bilgiyi veriyoruz” diye konuştu. Güzelkurtoğlu, yine de bugüne kadar cezaevinden açlık grevindekilere yönelik olarak bir yatış olacağı yönünde talep gelmediğini belirtti.

VALİDEN İDDİALARA KARŞI AÇIKLAMA GELDİ 

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Açlık grevine müdahale için bazı hastanelerin hazırlandığı ile ilgili haberber üzerine "Bu hastanelerin açlık grevleri için boşaltıldığını söylemek doğru değil. Diyarbakır'daki hastanelerin acil servisleri ve yoğun bakımları gelişebilecek her türlü acil ve kritik durumlar için 24 saat hazır bekletiliyor" dedi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.