Diyarbakır karıştı - İzle

Diyarbakır karıştı - İzle

Diyarbakır'da Terör örgütü PKK'ya bağlı halk inisiyatifi ve Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)'nin eylem çağrısı üzerine hayat adeta durdu.

Şehir genelinde geniş güvenlik tedbirleri alan Diyarbakır emniyeti, olaylara biber gazı ve tazyikli su ile müdahale ediyor.Cezaevlerindeki açlık grevlerine destek amacıyla 17 Kasım ve 18 Kasım'da halkın katılımıyla eylem yapılmasına yönelik çağrı üzerine Diyarbakır karıştı. Kentin büyük bölümünde esnaf kepenklerini kapattı. Şehir merkezindeki Park Orman 'da eylem yapılmasına ise polis izin vermedi. Diyarbakır Valiliği, şehirde 17–18 Kasım tarihlerinde gösteri yapılmasını yasakladı. Park Orman çevresinde geniş güvenlik önlemleri alan emniyet güçleri, parka giriş ve çıkışları yasakladı. Buna rağmen burada toplanan grup, Park Orman 'a girmek istedi ancak polisin Kürtçe ve Türkçe uyarısı sonrasında parka girmekten vazgeçti.

BDP 'li grup daha sonra BDP il binasına doğru yürüdü. Burada BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ve Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ile polis arasında tartışma yaşandı. Zümrüt, bulundukları mekânın partiye ait bir yer olduğunu, burada durmalarında bir sakınca olmadığını dile getirdi. Polis ise toplu olarak yolda durmalarının yasak olduğunu bildirerek dağılmaları yönünde ikazda bulundu. Grubun dağılmasını isteyen polis, Kürtçe ve Türkçe olarak 'Saygıdeğer Diyarbakır halkı 17–18 Kasım tarihlerinde yapılması planlanan etkinlik valilik tarafından yasaklanmıştır. Diyarbakır halkından duyarlılık bekliyoruz. Toplanan gruplara müdahale edilecektir. ' şeklinde anonslar yaptı. İl binası önünde gazetecilere açıklama yapan BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, cezaevlerinde açlık grevinde olan tutuklulara destek amacıyla eylem gerçekleştirmeyi düşündüklerini ancak Diyarbakır Valiliği 'nin buna izin vermediğini söyledi.

Aydoğan, “Yasaklayan tek il Diyarbakır Valiliğidir. Tabi neden yasaklandığını hepimiz biliyoruz. Diyarbakır çözümün, barışın ve direnişin başkentidir bu yüzden. Bu ilden başlayacak olan direnişin dalga dalga yayılarak bütün Türkiye 'den destek alacağını biliyorlar bundan yasaklıyorlar.” dedi.

Aydoğan 'ın açıklamasından sonra grup dağıldı.Diğer taraftan şehrin birçok yerinde olaylar çıkmaya devam ediyor. Sokaklarda toplanan küçük gruplar, yol ortalarında ateş yakarak şehirdeki araç trafiğini durdurdu. Sokaklardaki eylemlerde yaşları küçük olan çocukların kullanılması ise gözlerden kaçmadı. Çocukları eyleme yönlendiren şahısları tespit eden emniyet güçleri, provokatörlerin yakalanması ile ilgi olarak çalışma başlattı. Güvenlik önlemlerini üst düzeye çıkaran Diyarbakır Emniyeti, sokaklarda toplanan gruplara tazyikli su ve biber gazlı müdahalelerde bulundu. Eylemci gruplar, Emek Caddesi üzerinde bulunan bir otomobili de yaktı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.