Diyanet, Ramazan Bayramı Vaktinde Son Noktayı Koydu

Diyanet, Ramazan Bayramı Vaktinde Son Noktayı Koydu

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan Bayramı’nın vaktine ilişkin son noktayı koydu.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan Bayramı’nın vaktine ilişkin son noktayı koydu. Yapılan açıklamada, Mars üzerine uzay aracı indirilebildiği bir çağda hesapların dakikliği konusunda herhangi bir şüphe kalmadığı belirtilerek, Türkiye için 2013 Ramazan Bayramı'nın yarın başlayacağı belirtildi. Açıklamada, İslam dünyasının zaman zaman farklı günlerde Ramazan'a başlayıp bayram yapmasının, birbirinden farklı kriterler benimsemelerinden kaynaklandığı kaydedildi.

    Diyanet İşleri Başkanlığı, 2013 Yılı Ramazan Bayramı'nın vaktine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, Başkanlığın konuyla ilgili ayeti kerimeler, hadisi şerifler ve İslam alimlerinin görüşlerini dikkate alarak Ramazan ayı ve dini bayramları, hilalin yeryüzünün herhangi bir yerinden çıplak gözle görüle bilirlik esasına göre tespit ve ilan ettiği belirtildi. Kameri aybaşlarını belirlerken hesapların, güneş battıktan sonra -görüşe mani engellerin bulunmaması halinde- hilalin ya bizzat görülmesi (hakiki rü’yet) ya da gözle görülebilecek şekilde, ufukta fiilen mevcut olması (hükmî rü’yet) esasına göre yaptığı aktarıldı.

    İnsanın aya ayak bastığı, dünyanın çevresinde çeşitli amaçlarla yüzlerce uydunun dolaştığı, insanoğlunun yerçekiminin dışına çıkabildiği, Mars üzerine uzay aracı indirebildiği bir çağda artık hesapların dakikliği konusunda herhangi bir şüphe kalmadığı kaydedilen açıklamada, “Hiç şüphesiz bu her şeyi kusursuz yapan Allah Teâlâ’nın kâinata yerleştirdiği hayranlık verici nizamın keşfedilmesinin bir sonucudur. Hilalin yeryüzünden görülebilmesi için, ictimadan (kavuşum anından) sonra hilalin görüleceği yer itibariyle ay ile güneş arasındaki açısal uzaklığın 8 dereceden az olmaması ve güneşin batışı anında ayın ufuktan yüksekliğinin açısal değerinin 5 dereceden az olmaması gerekmektedir. Yalnızca bu kriterlere göre normal durumlarda Hilal’in çıplak gözle görülebilmesi mümkündür. Bu kriterler doğrultusunda bakıldığı zaman bu yıl Ramazan bayramı hilalinin görülebilirlik hesapları şöyledir: 06 Ağustos 2013 Salı günü Greenwich saatiyle 21.51’de İÇTİMÂ/Kavuşum(Dünya-Ay-Güneş’in aynı hizaya gelmesi) gerçekleşecektir. 07 Ağustos 2013 Çarşamba günü Greenwich saatiyle 11.16’da da hilal yeryüzünden ilk defa görülmeye başlayacaktır.” denildi.

    Şevval hilalinin görülebilirlik şemalarına da yer verilen açıklamada; hilalin bugün başta güney Amerika olmak üzere Afrika kıtasının güney yarısından görülebileceği belirtilerek şu görüşlere yer verildi: “Buna göre Hicri aybaşlarının belirlenmesinde hilalin görülebilmesi için ihtilafı metalie itibar edilmemesi/hilal yeryüzünün neresinde görülürse görülsün buna itibar edilmesi, yeryüzünün herhangi bir bölgesinde hilalin görülmesinin mümkün olması durumunda buna istinaden ayın başladığına hükmedilmesi esasına göre Türkiye 2013 (1434 Şevvalin ilk gününü) Ramazan bayramını 08 Ağustos 2013 Perşembe günü olarak tespit ve ilan etmiştir. İçtima günü olan 06 Ağustos 2013 Çarşamba günü, Ankara’da ay güneşten 36 dakika, Mekke’de ise 28 dakika önce batmaktadır. Güneş battığı anda hilal Mekke’de 6° 11’, Ankara’da 6° 22’ ufkun altında bulunmaktadır. Bu sebeple hilal Ankara ve Mekke’den görülmediği gibi içtima konumunda olduğu için dünyanın hiç bir yerinden görülememiştir.”

    Hilalin bugün ilk defa yeryüzünden görülmeye başlayacağı aktarılan açıklamada, “07 Ağustos Çarşamba günü ay güneşten; Ankara’da 3 dakika önce, Mekke’de ise 11 dakika sonra batmakta ve güneş battığı anda hilal, Ankara’da 52’ ufkun altında, Mekke’de 1° 49’ ufkun üstünde bulunacaktır. Ancak bu şartlarda ne Ankara’da ne de Mekkei Mükerreme’de görülme kriterleri gerçekleşmeyeceği için hilal görülmeyecektir. Aynı şekilde Kuzey Amerika, Kanada, Avrupa, Asya ve Avustralya’da da görülemeyecektir. (08 Ağustos 2013 Perşembe günü ise ay güneşten; Ankara’da 28 dakika, Mekke’de 49 dakika sonra batacak ve güneş battığı anda hilal, Ankara’da 4° 34’, Mekke’de ise 10° 24’ ufkun üstünde bulunacaktır.)” ifadelerine yer verildi.

    İslam dünyasının zaman zaman farklı günlerde Ramazan'a başlayıp bayram yapmasının, birbirinden farklı kriterler benimsemelerinden kaynaklandığı kaydedilen açıklamada, Müslümanlar arasında Hicri Takvim Birliğinin Sağlanması amacıyla çalışmaların sürdüğü aktarıldı. CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.