DİVA-SEN 2. Genel Kurulu’nu yaptı

DİVA-SEN 2. Genel Kurulu’nu yaptı

Türkiye Diyanet ve Vakıf Hizmetleri Kolu Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası (DİVA-SEN) 2. Genel Kurul Toplantısı, dün Alaaddin Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, müftü yardımcıları, DİVA-SEN yöneticileri ve çok sayıda din görevlisinin katılımıyla gerçekleştirilen genel kurul toplantısı Kuran’ı Kerim tilaveti ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. DİVA-SEN’i tanıtan sinevizyon gösterinin izlenmesinin ardından protokol konuşmaları ve yapılan faaliyet raporunun sunumu gerçekleştirildi. Yeni dönem başkanının ise bugün yapılacak olan seçimle belirleneceği bildirildi.
Toplantının açılış konuşmasını yapan DİVA-SEN Genel Başkanı Hüseyin Demirci, 3 Mart 1924 tarihinde beri toplumu İslam dini hakkında aydınlatma görevinin Diyanet İşleri Başkanlığı’na ve dolayısı ile diyanet personeli olan din görevlilerine verildiğini ifade etti. 2. Genel Kurul toplantısını yapan DİVA-SEN’in amacının devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün korunması ve yaşatılması doğrultusunda, demokratik ilkelerden sapmadan, milli ve manevi değerlere bağlı, demokrasinin korunup yerleşmesi, sosyal adaletin gerçekleşmesine ve çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmasına hizmet etmek olduğunu ifade eden Hüseyin Demirci, “DİVA-SEN olarak bizler sendikal çalışmalarımızda Diyanet İşleri Başkanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü mevzuatlarının 21. yüzyıl Türkiye’sinin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde düzenlenmesi ve değişen şartlar ışığında iyileştirilmesi ve geliştirilmesi yönünde yol göstermeyi, siyasi partilerin tümüne eşit mesafede, toplumun her kesimi ile diyalogu kesmeden görüş ve öneride bulunmayı amaç edindik” dedi.
Kuruluşundan bu yana DİVA-SEN’in doğru, dürüst, seviyeli ve profesyonel sendikacılığın gereklerini emin adımlarla yerine getirdiğini kaydeden Hüseyin Demirci, bağımsız sendikacılık anlayışının gereklerini hiçbir zaman ihlal etmediklerini ve bundan sonra da ihmal etmeyeceklerini anlattı. Sosyal sendikacılık anlayışı ile hareket ettiklerine dikkat çeken DİVA-SEN Genel Başkanı Hüseyin Demirci, başta Konya olmak üzere Ankara, İstanbul, Antalya, Erzurum, Samsun, Bartın, Kayseri, Çaycuma, Gündoğmuş il ve ilçelerinde faaliyete geçirdikleri misafir hanelerin müjdesini vererek, bundan sonra da aynı hızda çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.
Diyanet İşleri Başkanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı personellerini daha iyi sosyal, ekonomik ve kültürel haklara kavuşabilmesi için aşılması gereken bazı engeller ve çözülmesi gereken problemler olduğunu ifade eden Hüseyin Demirci, bu sorunları şu şekilde sıraladı: “Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilat kanununun en kısa zamanda çıkarılması gerekmektedir. Atama ve nakil yönetmeliği, din görevlilerinin daha iyi hizmet sunmalarına imkan verecek şekilde yeniden düzenlenmelidir. Çalışma barışının sağlanması için hac ve umre organizasyonunda görev alacak olan personel hizmet yılı ve puan sistemine göre seçilmelidir. Din görevlilerinin, haftada bir gün fazla çalışma ile resmi ve bayram tatillerinde, mesai dışı çalışmalarının karşılığı fazla çalışma ücreti olarak kendilerine ödenmelidir. İlköğretimin her sınıfındaki öğrencilere yaz kurslarına kayıt imkanı verilmelidir.”   n RASİM ATALA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.