Disk: İktidar Ve Sermaye ‘kara Vicdanlı Ve Şeytanca Mazur Gösterme’ Telaşında

Disk: İktidar Ve Sermaye ‘kara Vicdanlı Ve Şeytanca Mazur Gösterme’ Telaşında

DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun Torun Center’da 10 kişinin ölümüne yol açan asansör kazasıyla ilgili, “Ölüm işçileri yakalıyor. İktidar ve sermaye ‘kara vicdanlı ve şeytanca mazur gösterme’ telaşında.” dedi.Soma’da ölen...

DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun Torun Center’da 10 kişinin ölümüne yol açan asansör kazasıyla ilgili, “Ölüm işçileri yakalıyor. İktidar ve sermaye ‘kara vicdanlı ve şeytanca mazur gösterme’ telaşında.” dedi.

Soma’da ölen 301 madencinin katliamı karabasan gibi toplum üzerinde dururken, şimdi de İstanbul’un ortasında Mecidiyeköy’de, park ve depremden korunma alanı olarak düşünülen bir alanda başka bir katliam yaşandığını belirten Kani Beko, yazılı değerlendirmesinde, 6331 sayılı yasanın çıkalı 2 yılı geçtiğini hatırlatarak, “Yasadan beklenen işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında iyileşmelerin gerçekleşmesi ve olumsuzlukların giderilmesiydi. Ama sonuç ne? Ölümlü iş kazalarında en az yüzde 20 artış oldu.” düşüncesini aktardı.

Türkiye’de inşaat sanayinin büyüyüp, biriktirdiğini ve rekabet ettiğini kaydeden Beko, şöyle devam etti:

“Öyle bir büyüyor ki, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de bir yılda gerçekleşen tüm iş kazalarının yüzde 10’u, sürekli iş göremezliklerin yüzde 25’i ve ölümlü iş kazalarının yüzde 34’ü inşaat işlerinde gerçekleşmektedir. Verili teknolojik koşullarda, taşeronlaştırma ve güvencesiz çalışmayla iş saatlerinin artırılması, çalışmanın hızlandırılması ve işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin yokluğu ile mümkün oluyor. Çalışma ortamı ve çalışma şartları denilen ve işçinin bütün bir hayatıyla ilgili olan her şey bu süreçte buhar olup uçuyor. Yasalar uygulamaların asgari düzeyini belirler. Sağlık ve güvenlik alanında asgari düzeyde mevzuatın izlenmesi hayata geçirilmesi, olmuyorsa denetim ve yaptırım olgusu inşaatları hiç mi hiç ‘bağlamıyor’. Büyüleyici büyüme sarhoşluğu başları döndürürken, çalışanların bedenleri düşüyor, kayboluyor, patlıyor, yanıyor, eziliyor ve parçalanıyor. İşte bu birikimi sağlayan gerçek: Taşeronlaştırma, güvencesiz çalışma, sendikasızlaştırma, örgütsüz işçi kitlesi, iş saatlerinin artırılması ve hızlı çalıştırmadır.”

“İNŞAATLARDA ÇALIŞAN İŞÇİLERİN YAŞARKEN GÖZDEN ÇIKARILMIŞ DURUMDA”

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, inşaatlarda çalışan işçilerin yaşarken gözden çıkarılmış durumda olduğunu belirterek, “Sömürülüyor, en kısa sürede yaşamları tüketiliyor. Ama çok daha kötüsü ölülerine bile saygı gösterilmiyor. İşverenleri aklayan ve üretim sistemi üzerine tek laf etmeyen yetkililerin bu yaklaşımları ‘ölü bedenler’ üzerinden yaratılan birikimin siyasal ve ekonomik bir tercih olduğunu bize çok açık bir şekilde göstermektedir. Ve dahası Torunlar Center’da bizim karşımıza çıkan korkunç gerçek; Soma madenlerinde işçi sağlığı ve güvenliği hizmetini veren şirketin, bu katliamda da karşımıza çıkmasıdır. Görülüyor ki, sermaye kendi ekonomik faaliyetlerinde İSG alanının birikim ve rekabeti engellememesi için kapalı sistem bir hizmet ağı oluşturmuş ve birbirlerinin işçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetlerini de vermeye başlamış olmalarıdır.” açıklamasını yaptı.

“ÖLÜMLERE ‘FITRAT’ DİYEN, İŞÇİLERİ YALANCILIKLA SUÇLAYAN SERMAYE DÜZENİ”

Sermaye açısından işçi sağlığı ve güvenliğinin ekonomi-politiğinin rekabet ve birikime engel olmaması gerektiğini vurgulayan Beko, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ama aynı zamanda, işçi sağlığı ve iş güvenliği alanının rekabet ve birikimin sağlanabileceği piyasa ilişkileri içinde yer almasıdır.

Politikaların ve uygulamaların karşısında yapılacak tek şey var: İnsan onuruna yakışır iş için örgütlü bir mücadele hattını sınıfın bilinciyle yaşama geçirmek... Ölümlere ‘fıtrat’ diyen, işçileri yalancılıkla suçlayan sermaye düzenine karşı mücadeleyi ve örgütlenmeyi yükseltmektir.”

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.