Dinamit lokumları ve mühimmat bulundu

Dinamit lokumları ve mühimmat bulundu

Beyşehirde, yıkılmak üzere kepçe vurulan eski bir binadan çok sayıda dinamit lokumu ve mühimmat çıktı.

Hacıarmağan Mahallesi Antalya Caddesi üzerinde Kaymakamlık lojmanının hemen karşısındaki eski bir bina yenisinin yapılması için iş makineleri ile yıkılmak istenirken bodrum katından 50'ye yakın dinamit lokumu ile çok sayıda mühimmat çıktı. 
Binayı 8 gün önce yıkmak üzere teslim alan yüklenici firmaya ait bir kepçe cadde üzerindeki yapıyı yıkmak isterken, görevliler tarafından evin bodrum katında yüklük kısmının hemen altında naylon torbalar içerisinde çok sayıda mühimmat ile dinamit lokumları buldu. Görevliler durumu hemen polise haber verdi. 
Beyşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı olay yeri inceleme ve polis ekipleri, güvenlik önlemi alıp, binada inceleme yaparken uzun yıllar öncesine ait olduğu sanılan 50'ye yakın dinamit lokumu ile uzun mesafe atım tekniğine sahip eski bir silaha ait olduğu belirlenen 150'ye yakın mühimmattan 80'inin mermi geri kalanların boş kovan olduğu öğrenildi. 
Beyşehir Kaymakamı Cumali Atilla da binaya gelerek Beyşehir İlçe Emniyet Müdürü Nedim Özata'dan bilgi aldı. Kepçe vurulan binanın yıkılma tehlikesi ve dinamit lokumlarının patlama ihtimaline karşı çevresine şerit çekilirken, bölgeye kimse yaklaştırılmıyor.
Beyşehir Cumhuriyet Savcısı Özgür Yalçın da olay yerinde incelemede bulunurken, mühimmatlar polis ekip otosuna alınarak Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Dinamit lokumları için ise Konya'dan bomba imha uzmanının gelmesi bekleniyor.  Dinamit lokumları ve mühimmatın 30 yıl öncesine ait olduğu tahmin ediliyor.
DİNAMİT LOKUMLARI İMHA EDİLECEK
Naylon torbalar içerisinde yan yana bulunan mühimmatlar, inceleme ve araştırmanın ardından polis ekip otosuna alınarak polis merkezine götürüldü. Patlama ihtimali olduğu belirtilen 31 adet dinamit lokumu ise binanın bulunduğu caddenin araç ve yaya trafiğine kapatılmasının
ardından evden çıkarıldı. Polis merkezindeki inceleme sonrası dinamit lokumlarının imha edileceği öğrenildi.
Öte yandan, eski ev içerisinde bulunan mavzer denilen eski bir silaha ait olduğu belirtilen mühimmat sayısının boş kovanlarla birlikte 60 civarında olduğu bildirildi. 
Evin eski sahibi olduğunu belirten ve kat karşılığı müteahhide verdiğini anlatan Hüseyin Kalay, "Burası iki bölümden oluşan cumbalı eski bir evdi. Tam olarak yapılış tarihini bilmiyorum ama yaklaşık 100 yıllık bir bina, diğer bölümü ek olarak 1957 yılında yapılma. 30 yıldır da oturan yok ve kullanılmıyordu. İçeride mavzer mermisi ve dinamit olduğunu söylüyorlar. Yüklüğün arkasında bulunmuş, ben içeriye girip görmedim ama yıkım esnasında ortaya çıkmış" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.