'Dershanelerin, Özel Okula Dönüşümü 2014-2015 Döneminde Geçerli Olacak'

'Dershanelerin, Özel Okula Dönüşümü 2014-2015 Döneminde Geçerli Olacak'

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 28 Şubat sürecinde işinden istifa eden veya ettirilerek görevinden ayrılmak zorunda kalan bin 800 kişinin son 10 yılda tekrar görevine geri döndüğünü açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 28 Şubat sürecinde işinden istifa eden veya ettirilerek görevinden ayrılmak zorunda kalan bin 800 kişinin son 10 yılda tekrar görevine geri döndüğünü açıkladı. Bakan Avcı, dershanelerin kapatılması ile ilgilide açıklamalarda bulunan Avcı, “Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi konusunda yasal düzenleme gerekiyor. Bu düzenleme Meclis açılınca yapılabilir. Bu düzenleme ile dershaneler özel okula dönüşecek ve yapılacak düzenleme 2014-12015 ders yılında geçerli olacak.” dedi. Avcı, dershanelerde çalışan öğretmen, öğretici ve çalışanların bakanlığın sistemine entegre edilmesi içinde hazırlık yaptıklarını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ajans, televizyon ve gazetelerin eğitim muhabirleriyle bayramlaştı. Bakanlık merkez binada gerçekleşen bayramlaşma törenine MEB Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ve MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'de katıldı.
Bir gazetecinin, “28 Şubat’tan sonra istifa eden veya istifaya zorlananlarda ilgili önemli bir karar alındı, başvurusu süresi başladı. Tahmini olarak bu konu kaç kişiyi ilgilendiriyor, düzenlemenin ayrıntılarını anlatır mısınız?” sorusuna Avcı şu cevabı verdi; “Bu uygulama 28 Şubatta disiplin kurulu ve alel usul gerçekleştirilmiş yargı yoluyla söz konusu idi. Bunların bir bölümü başta bakanlığımız olmak üzere değişik kamu kurumlarında haksız uygulamanın ortadan kaldırılması kapsamında tekrar görevlerine iade edildi. Kamuda çalışan her 3 kişiden biri bakanlığımızda. Bu mağduriyet dalgası içinde en fazla mağdur olan kesim bakanlığımız camiası oldu. Daha önce 1800 üzerinde öğretmen son 10 yıl içinde göreve başladı. Henüz bir şekilde görev başlamamış durumu netleşmemiş olan öğretmen ve eğitim çalışanlara böyle bir hakları olduğu hatırlatıldı. Öğretmen ve çalışanlar tekrar görevlerine dönebilecek. Kesin bir sayı veremiyoruz.”

574 BİN ÖĞRENCİNİN ANADOLU LİSESİ DIŞINDA BAŞKA OKULLARA YÖNLENDİRİLECEĞİ YANLIŞ

Başka bir gazetecinin, “SBS’de sınav kazanamayan 574 bin aday açıkta kaldı bunlarla ilgili nasıl bir seçenek uygulanacak.” şeklindeki soruya da Avcı, “Açıkta kalan tabiri doğru değil okul türleri azaltılması çalışması 2010 yılından bu yana sürüyor. Bu kapsamda düz liseler, Anadolu liseleri veya meslek lisesine dönüştü. Tercihleri Anadolu liseleri dışında olan öğrenciler için kontenjanlar var. Kamuoyunda herkesin birinci önceliği Anadolu lisesi. Birinci önceliğini kazanamayan öğrencilerin ister istemez sorunluluktan ötürü meslek ve imam hatibe gideceği şeklindeki algı doğru değil. Son dönemlerde meslek lisesine olan talep yukarı çekildi. Eğitim - sanayi işbirliği ile açılan meslek liseleri organize sanayi bölgelerinde açılan meslek liselerinde ciddi bir yükseliş var. Meslek liseleri bölümüne değişen 3 bin 500 ila 5 bin arası değişen devlet katkısı var. Hem eğitim kalitesi hem de özendirici tedbirler bakımından ciddi iyileştirmeler yapıldı. Kamuoyunda asıl olan Anadolu lisesi dışında mecbur kalındığı için meslek ve imam hatip lisesine gitme algısı yanlış. Meslek liseleri, kız meslek liseleri ve imam hatip liseleri konusunda haktan ciddi talep var. 574 bin öğrencinin Anadolu lisesini kazanamadığı için başka okullara yönlendirileceği ile ilgili açıklamalar tamamen yanlış.” diye cevap verdi.

YENİ BİR SBS İCAT ETMİYORUZ YAZILI SINAVLARIN BAZILARI MEB DENETİMİNDE YAPILACAK

Avcı, başka bir gazetecinin, “SBS kaldırılacak demiştiniz? Bu yıl 8. sınıf öğrencileri detayları merak ediyor sınav test mi, yazılı yoklama olarak mı yapılacak?” sorusuna şu cevabı verdi; “Bu konularda ilgili tüm yaz boyunca ilgili paydaşlar, kamuoyu, öğretmen, yönetici, veliler ve öğrencilerle belli başlı şehirlerde danışma toplantıları yaptık. Sonuncusu 10 gün önce İstanbul’da yapıldı, geçmiş uygulama olası çözüm önerileri tartışıldı. SBS yerine öğrencilerin önümüzdeki 4 yılı etkileyecek tek sınav koymama kararlılığı devam ediyor. Yeni bir sınav yok. Öğrencilerin girdiği yazılı sınavlardan bazılarını daha denetimli yaparak bunları liseye geçişte kullanacağız. SBS yerine, yeni bir sınav icat etmiyoruz. Yazılı sınavların bazıları bakanlık denetim ve gözetiminde yapılacak.”

Dershanelerin kapatılıp, kapatılmayacağı ile ilgili soruların dile getirilmesi üzerine Avcı, “'Bakan değişti dershanelerin kapatılması gündeme geldi' diye bir şey yok. Sayın başbakan 3 yıldır bunu açıkladı. Kapatmadan ziyade bir dönüşüm söz konusu. Tek bir sınava yönelik test becerilerin kazandıran kurum olmaktan çıkartıp özel okul olması için öteden beri bakanlığımız tarafından yürütülen çalışmalar var. Benim acele etmeyin deyişimin sebebi şu. Ocak ayında kayıtlar başlıyor, gerekli izinler ocak ayında yapılıyor. Benim açıklama yaptığım zaman dershaneler alım yaptı. Bu kayıt olan öğrenciler 2014 Haziran'a kadar kurslarına devam edecek. Kayıt olanlar ücretleri ödedi, kurslar başladı. Dershanelerin dönüştürülmesi konusunda yasal düzenleme gerekiyor. Bu düzenleme Meclis açılınca yapılabilir. Bu konuda tek başımıza bir düzenleme yapma yetkimiz yok. Meclis'in tasarrufunda. Meclis açılınca yapılacak düzenleme ile dershaneler özel okula dönüşecek. Önümüzdeki yasama döneminde yapılacak düzenleme ancak 2014-12015 ders yılında geçerli olacak. 3 yıldır düzenleme yapılacağını tüm sektör aktörleri biliyor. 4 yıllık bir geçiş süreci fiilen tanınmış oldu. Zaten bazı köklü kuruluşlar dönüşmeye başladı. Onların bu konuda şikayeti yok. Daha küçük kurumlar kendi aralarında birleşerek benzer bir dönüşü uygulayabilirler, uygulamalıdırlar. Bu kurumların özel okula dönüşmesi için başka teşvikler öngörüyoruz. Arsa, kredi kolaylıkları düşünüyoruz. Ayrıca dershanelerde çalışan öğretmen, öğretici ve çalışanların bakanlığımız sistemine entegre edilmesi için hazırlıklarımızı yapıyoruz.” açıklamasında bulundu.
CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.