Demirci Ustalarının 60 Derecede Ekmek Kavgası!

Demirci Ustalarının 60 Derecede Ekmek Kavgası!

Mersin’in Silifke ilçesinde demirci ustaları 60 dereceye ulaşan sıcağa rağmen kor ateşin karşısında çalışıyor.

Mersin’in Silifke ilçesinde demirci ustaları 60 dereceye ulaşan sıcağa rağmen kor ateşin karşısında çalışıyor.

Hava sıcaklığının gölgede 35 dereceye ulaştığı ilçede demirci ustası Bayram Pekçelik (54), zor şartlara rağmen ailesinin geçimini sağlamak için çalışmak zorunda olduğunu söyledi.
Üç kuşaktır demircilik yaptıklarını kaydeden Bayram Pekçelik, mesleğini dördüncü kuşak olan oğlu Durhasan Pekçelik ile birlikte sürdürüyor. 60 dereceyi aşan sıcaklıkta demir ateşi önünde çalışan Pekçelik, mesleğin son temsilcilerinden.

Mesleğini babasından öğrendiğini belirten Pekçelik, “Sıcaklardan bunalıyoruz. Şimdilerde tarlada işçilik yok. Çilek dikiminde kullanılmak üzere demir çubuk siparişi aldık. Onu yetiştirmek içinde sıcak demeden çalışıyoruz. Bizim meslek artık teknolojiye direnemiyor. Sadece ekin zamanı orak, ayrıca yaza geçişlerde ise çapa, kürek, bel, keyni gibi tarım aletleri yapıyorum. Ben bu iş yerini babamdan devraldım. İşimi severek yapıyorum. Diğer kardeşlerim bu mesleği seçmedi ama ben severek yapıyorum. Oğlumda bu işi kendine meslek olarak seçti ve yeni bir kuşağa daha mesleği bırakmanın mutluluğunu yaşıyorum.” dedi.

Durhasan Pekçelik, üniversiteyi kazanamayınca evlendiğini ve baba mesleği olan demirciliği tercih ettiğini söyledi. Oğul Pekçelik, aşırı sıcaklara rağmen çalıştıklarını ve sıcaktan korunmak için ise vantilatörle serinlediklerini aktardı.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.