“Davos, Gazze direnişinin başarısıdır”

“Davos, Gazze direnişinin başarısıdır”

Konya İnanç Özgürlükleri Platformunun 73. hafta basın açıklamasındaki konu Başbakan Tayyip Erdoğanın Davosta sergilediği tavır oldu.

Platform adına konuşan Yaşar Turgut, Davostaki ekonomik formun, kırılgan dünyanın etkileşiminin en büyük örneklerinden birini gördüğünü söyledi. Başbakan Erdoğan’ın Gazze konulu panelde katil İsrail’in cani cumhurbaşkanına karşı gösterdiği onurlu tavrı takdirle karşıladıklarını belirten Yaşar Turgut, bunun Gazze direnişinin zaferinin sonuçlarından biri olarak yorumladı ve bu tavrın sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Başbakan’ın bu tutumunun mazlum halkların izzet ve onur isteklerinin bir sesi olduğuna dikkat Çeken Yaşar Turgut, “Dünya halkları bu duruşu büyük bir coşkuyla karşılamıştır. Aynı panelde konuşmacı olan Arap Birliği Genel Sekreteri’nin ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin suskunlukları ve acziyetleri İsrail’in niye bu kadar saldırganlaşabildiği sorusunun cevabı olmuştur. Erdoğan’ın tutumu dünya halkları ve Türk halkının tepkilerinin dile getirilmesidir. Erdoğan, meydanların sesine kulak vermiştir” diye konuştu.

İSRAİL MÜTTEFİKİ UTANCINI YAŞIYORUZ

İsrail’le olan tüm siyasal ve askeri ilişkilerin bir an önce sonlandırılması gerektiğine dikkat çeken Konya İnanç Özgürlükleri Platformu Üyesi Yaşar Turgut, “Başbakan’dan ve ülkeyi yönetenlerden talebimiz, hem uluslar arası hem de ülke içindeki tüm vesayetlerden kurtulup bir an önce İsrail ile olan her türlü ilişkinin kesilmesidir. Halkımız, İsrail müttefiki bir ülke görünümünün vermiş olduğu bu utançtan bir an önce kurtulmalıdır. Türkiye’nin İsrail’in müttefiki olmasına ne inançlarımız, ne tarihimiz, ne de halkımız müsaade etmeyecektir” ifadelerini kullandı.

ASKERİYENİN SİYASET ÜZERİNDEKİ GÜCÜ BU KADAR MI BÜYÜK?

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Erkan Mumcu’ya yönelik askeri yetkililer tarafından yapılan baskıların, bugün gün yüzüne çıktığını kaydeden Yaşar Turgut, “Askerin siyaset üzerindeki en açık örneği olan bu durum, son günlerdeki siyasal olaylarda kendisini hissettirmektedir. İsrail’le yapılan askeri anlaşmalar hakkında kendisine soru yöneltilen bir askeri yetkili, ülkenin menfaatlerini ileri sürerek bu anlaşmaların iptal edilemeyeceğini söylemiştir. Başbakan’ın onurlu çıkışının somut sonuçlar haline dönüşememesi, katil İsrail terör devletiyle başta askeri alanlarda olmak üzere, yapılan hiçbir anlaşmanın iptal edilmemesi, hatta askıya bile alınmamış olması, Konya hava sahasının İsrail’in katil uçaklarına kapatılmamış olması ve benzeri halkın ciddi taleplerinin yerine getirilmemiş olması ‘Askeri vesayetin siyaset üzerindeki gücü bu kadar mı büyük?’ sorusunu akıllara getirmektedir. Bu vesayet hem iç siyasette, hem de dış siyasette Türkiye’yi küçülterek onun menfaatlerine zarar vermektedir” diyerek sözlerini tamamladı.

RASİM ATALAY

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.