Darbe Komisyonu Başbakan'ı dinleyecek

Darbe Komisyonu Başbakan'ı dinleyecek

Darbe Komisyonu'nu Başbakan Erdoğan'ı dinleyecek. Ne zaman dinleneceği tam net değil...

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun MHP'li üyesi Atilla Kaya, eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın dinlendiği bugünkü toplantıda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtemelen Pazartesi ya da Salı günü dinlenebileceği yönünde görüş dile getirildiğini söyledi.


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu AK Parti Milletvekili Nimet Baş başkanlığında Dolmabahçe Sarayı’nda toplandı. Komisyon bugün ilk olarak eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ı dinledi. Basına kapalı yapılan görüşme yaklaşık 3 saat sürdü.

Komisyon toplantısı sonrası Büyükanıt sarayın arka kapısından çıkış yaptı. Toplantının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan MHP’li komisyon üyesi Atilla Kaya, “27 Nisan e-muhtırası ile ilgili dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ı dinledik. E-muhtıra ile ilgili sorulara bunun bir muhtıra olmadığını, bizzat Başbakan tarafından yapılan açıklama ile teyit edildiğini daha sonra bir mahkemede açılan dava ile bir görevsizlik kararı verildiğini ifade etti. Kendisi bunun bir muhtıra olmadığını Türk Silahlı Kuvvetleri’nin laiklik hassasiyetini yansıtan bir bildiri olduğunu hatta sorular üzerine Cumhurbaşkanlığı seçimini ilgilendiren bir bildiri olmadığını söyledi.” diye konuştu.
 

Dolmabahçe görüşmeleri hakkında da komisyonun sorular sorduğunu anlatan Kaya şöyle devam etti: “Dolmabahçe’de Başbakan ile yapmış olduğu görüşmenin içeriğine ilişkin sorulara da, gönüşmenin rutin bir görüşme olduğunu herhangi bir açıklama yapamayacağını söyledi. Bu meselenin tam manasıyla açığa çıkabilmesi için benim ‘Sayın Başbakan’ın da dinlenmesi gerekir’ diye sormam üzerine 'muhtemelen Pazartesi ya da Salı günü olabilir’ diye bir husus geçti. Eğer gerçekleşirse önümüzdeki Pazartesi ya da Salı günü böyle bir görüşme olabilir.” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.