Çürümez tohumlar ekti

Çürümez tohumlar ekti

Mahmut Sami Ramazanoğlu için vefatının 25. yıldönümünde rahmetle anıldı. Programda, Ramazanoğlunun gittiği her yere çürümez tohumlar ektiği vurgulandı

Kökü Ramazanoğulları Beyliği’ne dayanan ve Cumhuriyet dönemi İslam âlimlerinden Mahmut Sami Ramazanoğlu, vefatının 25. yıldönümünde rahmetle anıldı. Ender Gençlik Eğitim ve Kültür Derneği tarafından Konevi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa vatandaşların ilgisi oldukça yoğun oldu. Programın açılış konuşmasını Ender Eğitim Kültür Derneği Başkanı Hasan Özkonyalı yaptı. İnsanlık tarihinde örnek kişiler çıkaran toplumların sürekli gelişmiş olduklarını ve kendisine bir model insanı olmayan toplumların ise yok olmaya mahkum olduğunu belirten Hasan Özkonyalı, “Batı medeniyeti son yıllarda sahte modeller bulmuş ve bunu televizyonlar aracılığı ile halk arasında yaymıştır. Kendi gönül dünyasına göre örnek olacak insanı bulamayanlar, başkalarının gönüllerindekine uyarlar. Bu nedenle batı, kendilerine örnek gösterecek bir model insan bulamadığı için sahte modeller türetmiştir” dedi. Türk tarihinde bakıldığında ise örnek alınacak bir çok şahsiyetin bulunduğunu ifade eden Özkonyalı, “Tarihimizdeki bu örnek şahsiyetleri çocuklarımıza tanıtmalı ve gelecekte model olarak onları almalarını sağlamalıyız. Bu amaçlar düzenlediğimiz programın hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu. Yapılan açılış konuşmasının ardından Mahmut Sami Ramazanoğlu’nu anlatan bir sinevizyon gösterisi izlendi. Sonrasında ise İlahiyatçı Yazar Abdullah Sert, Mahmut Sami Ramazanoğlu’nu anlattı.
GİTTİĞİ HER YERE ÇÜRÜMEZ TOHUMLAR EKTİ
Mahmut Sami Ramazanoğlu’nu anlatmanın kendisi için oldukça zor olduğunu söyleyen Abdullah Sert, “Mahmut Sami Ramazanoğlu, Anadolu’nun birçok yerini gezmiş ve gittiği her yere çürümez tohumlar ekmiştir. Bugün onun ektiği toplumlar çok büyük bir coğrafyada meyve vermektedir” dedi. Aslen Adanalı olan ve kökü Ramazanoğulları Beyliği’ne kadar dayanan Sami Efendi’nin mürşidinin tabiri ile attığı her adımda Allah Resulü’ne benzemeye çalıştığını belirterek, “Allah Resulü’nü her alanda örnek almaya çalışmış ve davranışının O’nun sünnetlerine uyup uymadığına dikkat etmiş ve neticesinde de 92 yıllık ömrünü O’nun ayak ucunda tamamlamıştır” diye konuştu.
Mahmut Sami Efendi’nin 20’li yaşlarına geldiğinde Esat Erbili Hazretleri’nden ders aldığını bildiren Abdullah Sert, Sami Esat Erbili’nin bir sözünü de şu şekilde aktardı: “Sami Efendi, Allah’tan başka her şeyi gönlünden temizlemiş, gönlünü tamamen Allah ve Resul’üne adamıştı. Gönül gözü açıktı ve sağlam bir iradeye sahipti.” İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yüksek öğrenimini tamamlayan Mahmut Sami Ramazanoğlu’nun bir çok ülkeyi bir çok ülkeyi gezdikten sonra, son olarak Medine’ye gittiği ve 1984 yılında Medine’de defnedildiği ifade edildi. Yapılan konuşmaların ardından İlahiyatçı Yazar Abdullah Sert’e gecenin anısını bir plaket takdim edildi. Gece, yapılan hatim duası ile son buldu.
RASİM ATALAY

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.