Cumhurbaşkanı Gül Azerbaycan’ı Ziyaret Edecek

Cumhurbaşkanı Gül Azerbaycan’ı Ziyaret Edecek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül; Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’ın kurucu üyesi olduğu Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) 3.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül; Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’ın kurucu üyesi olduğu Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) 3. Zirvesi’ne katılmak üzere 14-16 Ağustos 2013 tarihlerinde Azerbaycan’ı ziyaret edecek.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada; Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ev sahipliğinde, bu yıl Gebele’de düzenlenecek olan zirvenin 'Ulaştırma Alanında İşbirliği' temasıyla gerçekleştirileceği bildirildi.

TÜRK DIŞ PALİTİKASININ ÖNCELİKLERİ

Ortak tarih, kültür ve dil birlikteliği bulunan Türk Cumhuriyetleriyle ikili ilişkilerin geliştirilmesi, Türk dış politikasının stratejik önceliklerinden birini teşkil etmekte olduğuna işaret edilen açıklamada şunlar ifade edildi: “Bu çerçevede, ikili ilişkilerin yanısıra kardeş Türk devletleriyle çok taraflı işbirliğimize imkan sağlanması amacıyla 1992 yılında başlatılan Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirveler Süreci, 2009 yılında Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan tarafından imzalanan Nahçıvan Anlaşması’yla ileri bir boyuta taşınmış, 2010 yılında kurulan Türk Konseyi çatısı altında bölgesel bir işbirliği örgütü kimliği kazanmıştır. Sekretaryası İstanbul’da bulunan ve Genel Sekreteri Türk vatandaşı olan Türk Konseyi, ortak paydaları bulunan bu dört kardeş ülke arasındaki çok taraflı işbirliğinin geliştirilmesine hizmet etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız, zirve marjında mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler de gerçekleştireceklerdir. Gerek zirve sırasında, gerek zirve marjında gerçekleştirilecek görüşmeler, Türk Cumhuriyetleriyle stratejik ortaklık düzeyine ulaşmış olan ilişkilerimizin ve işbirliğimizin kardeş halklarımızın yararına daha da geliştirilerek derinleştirilmesine vesile olacaktır.”

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.