Çukurova Üniversitesi’nde Yapay İnsan Kemiği Üretildi

Çukurova Üniversitesi’nde Yapay İnsan Kemiği Üretildi

Dünya bilim insanlarının keşfedip, insanlık ve tıp tarihine katkı koyan yapay organ ve benzeri çalışmaların bir örneği de Çukurova Üniversitesi’nden geldi. Çukurova Üniversiteli bilim insanları, laboratuvar ortamında kemik tozunun sentetik...

Dünya bilim insanlarının keşfedip, insanlık ve tıp tarihine katkı koyan yapay organ ve benzeri çalışmaların bir örneği de Çukurova Üniversitesi’nden geldi. Çukurova Üniversiteli bilim insanları, laboratuvar ortamında kemik tozunun sentetik halini, yani 'yapay insan kemiğini' üretti.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Kürkçü, diş hekimliğinde, çene cerrahisinde ve ortopedi ameliyatlarında kullanılan sentetik kemik tozunu (greft) uzun süren araştırma ve geliştirme projeleri ile üretmeyi başardı. Doç Dr. Kürkçü, kemik ameliyatlarının daha kolay gerçekleşmesini sağlayacak sentetik kemik malzemesini, gerekli belgelendirme işlemlerini tamamlayarak seri üretimine geçmeye hazırlandıklarını söyledi.

Bölgede tek olan laboratuvar kurulumunu tamamlayan Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Kürkçü, medikal üretim yapabilme yeterlilik belgesini de alarak sentetik kemik tozunun ÇÜ Teknokent’de üretilmesiyle ilgili yasal prosedürleri de tamamladı. Teknokent içerisinde faaliyet gösteren, ‘temiz oda’ olarak adlandırılan tozdan arındırılmış, özel filtrelerle havalandırılması yapılmış laboratuvar şartlarında çalışmalarını yaptıklarını belirten Doç Dr. Kürkçü, "Teknokent mevzuatında yapılan son değişikliklerle biz bu ürünümüzü laboratuvarımızda üretebilir hale getirmeyi başardık. Bundan önceki mevzuat, Teknokent’deki araştırmaların yapılmasına olanak sağlamasına karşın, üretimin gerçekleşmesi için başka ortam oluşturulması şartı koymuştu. Şimdi ise, mevzuatında yapılan değişikliklerle bu sorun giderildi. Artık çevreye duyarlı üretim metotları kullanan işletmelerin Teknokent’de geliştirdikleri teknolojileri yine Teknokent’te üretmelerinin önünde herhangi bir engel kalmadı. Biz de şu anda geliştirdiğimiz greft (sentetik kemik) malzemelerini ÇÜ Teknokent’te üretme yönünde bir hazırlık içerisindeyiz. Yakın gelecekte araştırma çalışmalarını tamamladığımız ve belgelendirdiğimiz yapay kemik malzemelerini üretmeye başlayacağız." dedi.

Üretim metodu açısından elde edilen yapay kemiğin ilk olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Kürkçü, ürettikleri ürünün ortopedi, beyin cerrahisi, diş hekimliği ve çene cerrahisinde kemik boşluklarını doldurmak amacıyla kullanıldığını söyledi. Doç. Dr. Kürkçü, yapılan çalışmanın üniversite-sanayi işbirliğine de güzel bir örnek olduğunu vurguladı.

Yapay kemik, bir takım işlemlerden geçirildikten sonra özellikle ortopedi ve çene cerrahisi ameliyatlarında kullanılıyor. Kırıklarda, ameliyatlarda ve çene cerrahisinde ihtiyaç duyulan kemiğin üzeri yapay kemikle kaplanıyor. Bir süre sonra yapay kemik, kimyasal ürün olmadığı için, insandaki kemikle uyum sağlıyor. Dolgu malzemesi olarak kullanılan yapay kemik tedavi sürecini hızlandırıyor. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.