Çocukları Ölüme Sürükleyen Çakmak Ve Çakmak Gazı Satışı Yasaklandı

Çocukları Ölüme Sürükleyen Çakmak Ve Çakmak Gazı Satışı Yasaklandı

Özellikle çocuklar tarafından kullanılan ve ölümle sonuçlanan çakmak gazı koklama olaylarına karşı önlem alındı. Antalya Valiliği tarafından alınan karar doğrultusunda 18 yaşından küçüklere çakmak ve çakmak gazı satışı yasaklandı....

Özellikle çocuklar tarafından kullanılan ve ölümle sonuçlanan çakmak gazı koklama olaylarına karşı önlem alındı. Antalya Valiliği tarafından alınan karar doğrultusunda 18 yaşından küçüklere çakmak ve çakmak gazı satışı yasaklandı.

Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, çocuklara çakmak ve akmak gazı satışının yasaklanmasına dair Valilik kararı alındığı duyuruldu. Çocuk ve gençlerin solumak, koklamak yoluyla bağımlılık yapan, fiziksel ve psikolojik gelişimlerini olumsuz etkileyen çakmak ve çakmak gazının zararlarından korumak, bu maddelerin çocuklara erişimini önlemek, onları bu maddelerden uzak tutmak ve amacı dışında satışının engellenmesine yönelik alınan kararın Antalya il sınırları içerisinde 18 yaşından küçükleri kapsadığı belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: ‘Çocuklara Çakmak ve Çakmak Gazı Satışının Yasaklanmasına Dair Valilik Kararı’ kapsamında, çakmak ve çakmak gazının hangi amaç için olursa olsun işyerleri ve sokakta çocuklara dolumu ve satışı yapılamaz. Çocuklara satışı yapıldığı tespit edilen çakmak ve çakmak gazı ürünleri, gerekli işlemler yapıldıktan sonra bu ürünler kanuni temsilcilerine teslim edilir. İl İdare Kanununun 11. maddesi gereğince alınan bu karara uymayanlar hakkında fiil ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesi ve diğer hükümleri gereği yasal işlem yapılacaktır.”

"OKULLA İLGİSİ OLMAYANLAR UZAKLAŞTIRILACAK"

Yine Antalya Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Valilik tarafından alınan ‘Okulla İlişiği Olmayıp Okul Çevresinde Toplanan Şahısların, Okul çevresinden Uzaklaştırılması ve Bu Karara Uymayanlara İdari Para Cezası Uygulanmasına Dair Valilik Kararı’ da duyuruldu. Bu karar kapsamında, Antalya il sınırları içerisinde kamu düzeninin sağlanması, okul çevrelerinde şiddetin önlenmesi, giriş ve çıkış saatlerinde okulların çevresinde olması muhtemel gürültü, kavga, taciz gibi olayların önüne geçilmesi, buralarda toplanan kişilerin kimlik kontrollerinin yapılarak okul ile ilişiği olmayan, işsiz güçsüz, boşta gezen kişilerin okul çevresini mekan tutmalarının önüne geçilmesi, bu kişilerden öğrencilere gelebilecek her türlü tehdit ve tehlikenin engellenmesi, okul çevresinde uyuşturucu ile mücadele yapılması, yasadışı faaliyet gösteren ideolojik ve bölücü örgütlerin öğrencilerden önlenmesinin amaçlandığı belirtildi. Karar doğrultusunda ise "İlkokul, ortaokul, lise ve dengi düzeyindeki okulların çevresinde, bahçesinde veya okul dış kapısı önünde, okul öğrencisi olmayan, okulla ilişiği bulunmayan ve öğrenci velisi olmayan şahıslar okul çevresinde bulundurulmayacaktır. Öğrencilerin şiddet içeren olaylardan, madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklardan, ruhsal, bedensel ve cinsel yönde etkileyecek müstehcen neşriyat ve diğer olumsuz unsurlardan, yasa dışı örgütsel ve ideolojik faaliyetlerden korunması için, okul ile ilişiği olmayan, işsiz güçsüz, boşta gezen, durumundan şüphelenilen kişilerin okul önü ve çevresini mekan tutmaları önlenecektir. Ayrıca ilkokul, ortaokul, lise ve dengi düzeyindeki okulların çevresinde, bahçesinde veya okul dış kapısı önünde, okul öğrencisi olup (sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunan öğrenciler hariç) mazereti olmaksızın ders saatinin dışında öğrenci ve şahısların bulunmasına izin verilmeyecektir." maddeleri uygulanacak. Bunlara uymayanlar hakkında, 5442 sayılı İl İdare Kanunu’nun 66. Maddesi, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesi ve diğer hükümleri gereği yasal işlem yapılacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.