Çocuğunuz Dişlerini Gıcırdatıyorsa Onunla Konuşun, Sorununu İrdeleyin

Çocuğunuz Dişlerini Gıcırdatıyorsa Onunla Konuşun, Sorununu İrdeleyin

Diş gıcırdatma çocuklarda oldukça sık rastlanan bir durum. Altında çok önemli sosyal ve psikolojik sebeplerin bulunduğu diş gıcırdatma konusunun ciddiye alınması gerekiyor.

Diş gıcırdatma çocuklarda oldukça sık rastlanan bir durum. Altında çok önemli sosyal ve psikolojik sebeplerin bulunduğu diş gıcırdatma konusunun ciddiye alınması gerekiyor. Çocukların içinden çıkamadıkları bir sorun nedeniyle özellikle uyurken çenelerini sıktığını belirten uzmanlar, çocukla konuşulmasını ve sorunların üstesinden gelmesine yardımcı olunmasını tavsiye ediyor.

    Özel Bahar Hastanesi Diş Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Zübeyde Tüzün, sabahları baş ağrısı ve çene kaslarında ağrı ile uyananların, gece dişlerini gıcırdattığını bunun da ‘bruksizm’ hastalığı anlamına geldiğini söylüyor. Bruksizm’in, uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma rahatsızlığı olduğunun altını çizen Dr. Tüzün, günümüz şehir yaşamına bağlı yaşanan stres, hareketsizlik, dengesiz beslenme ve uyku bozuklukları nedeniyle bu rahatsızlığın yaygınlaştığını belirtiyor. Bruksizm’in hafife alınmaması gerektiğini ifade eden Tüzün, bu alışkanlığa sahip bireylerin büyük bir bölümünün ise rahatsızlığından habersiz olduğunu kaydediyor.

    "DİŞ GICIRDATMA PSİKOLOJİK"

    Dr. Tüzün, şu bilgileri veriyor: "Stres; halk arasında diş gıcırdatma olarak da bilinen bruksizmin hem oluş nedenlerinden biri, hem de olayın şiddetini artıran en önemli faktördür. Eğer gece uykunuzda bilinçsiz olarak dişlerinizi gıcırdatıyorsanız, mutlaka gün içinde yaşadığınız sorunlar sizi etkisi altında bırakmıştır. Dişler arasındaki kapanış ilişkisinin bozulmasından da kaynaklanabilen bruksizmin temelinde çoğunlukla psikolojik sorunlar yatmakta, çözüm ise sıkıntıya neden olan sorunun giderilmesinde ve bu zararlı alışkanlığı önleyecek tedbirlerin alınmasındadır. Aksi taktirde bu rahatsızlık hastanın sosyal yaşamını bozmakta, kaliteli uykuyu engellemekte ve yaşam enerjisini düşürmektedir."

    "ÇOCUĞUNUZ DİŞİNİ GICIRDATIYORSA SORUNUNU İRDELEYİN"

    Diş gıcırdatmaya çocuklarda ve hatta dişleri çıkan bebeklerde bile rastlandığına dikkat çeken Tüzün, şu uyarıyı yapıyor: "Çocuğunuzda diş gıcırdatma olayına şahit oluyorsanız, mutlaka sorunlarını irdeleyin. Küçük yaşlardan beri sınav stresiyle baş etmek zorunda kalan gençler arasında da bu rahatsızlık yaygınlaşmış durumdadır."

    "DİŞLERDE GÖRÜNMEYEN ÇATLAKLAR OLUŞUR"

    Bruksizmin dişlere verdiği hasar konusunda bilgi veren Tüzün, şöyle devam ediyor: “Bruksizmin dişlere verdiği zararların en belirgin işareti aşınmadır. Bu aşınma tek bir diş veya belirli bir bölgeyle sınırlı kalabildiği gibi tüm dişleri de içerebilir. Dişleri sıkma ve gıcırdatma sonucunda ön dişlerde ve arka dişlerin çıkıntılı kısımlarında mikro çatlaklar oluşur. Röntgen ile saptanamayan bu çatlaklar zamanla büyüyerek dişlerin kırılmasına neden olabilir. Genellikle soğuğa karşı hassasiyet gelişir. Ani diş sızlamaları başlar. Diş eti çekilmesi ve genellikle bununla birlikte dişin boynunda diş eti hizasında çentik şeklindeki aşınmalar görülür. Yıllar süren gıcırdatma sonucu aşırı basınç dişleri saran kemik desteğinin kaybolmasına neden olur. Bu yüzden dişler gevşeyerek sallanmaya başlar. Özellikle dişlerin birbirlerine temas ettikleri kapanış çizgisi hizasında, yanağın iç kısmında fibröz bir oluşum meydana gelir. Bu oluşum nedeni ile sıklıkla "yanak ısırma" olayı ile karşılaşılır.”

    "MİGREN SANILAN BAŞ AĞRISININ NEDENİ DİŞ GICIRDATMA"
    
    "Derin uykuya dalma sırasında, duyuların iletildiği beyin bölgesine stres ne kadar yoğun iletilirse çiğneme kaslarının o oranda sıkımı artar ve kişi farkında olmadan dişlerini gıcırdatmaya, sıkmaya başlar" diyen Dr. Tüzün, kişinin ancak uyandığında çenesindeki ağrıdan bunu fark edebildiğini, çene kemiğinde ağrı ve travmalara neden olduğunu kaydediyor. Diş gıcırdatmanın, baş ve boyun ağrılarına neden olabildiğini belirten Tüzün, "Şakak bölgesinde, omuz ve sırtlarda ağrı oluşabilir. Baş ağrıları migrenle karıştırılmamalıdır. Çoğu kişinin migren kaynaklı sandığı baş ağrısının nedenlerinden biri de stres kaynaklı bruksizmdir. Ayrıca kulak çınlaması, yüzde asimetri, denge bozukluğu, depresyon, bulanık görme, gözde seğirme de kendini gösterebilir." diye konuşuyor.

    "STRES TERAPİSİ, SICAK UYGULAMALARI, KAS GEVŞETİCİ İLAÇ"

    Dr. Tüzün, tedavi konusunda ise şunları dile getiriyor: "Bruksizmde tedavinin öncelikli amacı dişlerde ve çene ekleminde oluşabilecek kalıcı zararları önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır. Gece koruyucuları dediğimiz plaklar bruksizmin semptomatik tedavisinde kullanılan en önemli araçtır. Teşhis konulduktan sonra alınan kalıplarla alt veya üst çeneye dişlerin yüzeyini kaplayacak şekilde hazırlanan plakların özelliği, alt ve üst çenenin kapanmasına engel olup uygulanan kuvveti absorbe etmesidir. Yaklaşık 3 ay süreyle kullanılması halinde çok etkili sonuç alınır. Hastalığın sergilediği tabloya göre gece plağının tek başına yeterli olmadığı durumlarda, stres terapisi, sıcak uygulamaları, kas gevşetici ilaç uygulaması, hatalı yapılmış dolgu ve kaplamaların yenilenmesi, eksik olan dişlerin yerine koyulabilmesi için protez uygulamaları gibi ek tedavilere gidilebilir." CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.