Cinayetleri FBI yöntemi ile çözdüler

Cinayetleri FBI yöntemi ile çözdüler

Konya'da görev yaptıkları süre içinde suçluları yakalamak için ABD'de uygulanan ''Kırmızı Alarm Projesi''ni hayata geçiren ekip, kapanan çok sayıda faili meçhul dosyayı yeniden gün ışığına çıkardı

Kayseri'deki cinayetin aydınlatarak Türkiye'nin gündemine damgasını vuran Emniyet Müdürü Ercan Taştekin ve ekibinin bir süre önce de görev yaptıkları Konya'da çok sayıda faili meçhul cinayeti aydınlattığı ortaya çıktı.
Konya'da görev yaptıkları süre içinde suçluları yakalamak için ABD'de uygulanan ''Kırmızı Alarm Projesi''ni hayata geçiren ekip, kapanan çok sayıda faili meçhul dosyayı yeniden gün ışığına çıkardı. Proje sayesinde açılan soruşturma dosyalarına yönelik tüm birimleri ''kırmızı alarma'' geçiren Taştekin, bir çok cinayeti ekip çalışmasıyla kısa sürede çözdü.
Olayların analiz etmek için tüm birimlerdeki sivil ve resmi amirlerle beyin fırtınaları yapan ekip, FBI'ın da uyguladığı yöntemle, soruşturmada izlenecek yöntem, suç istatistikleri, operasyonu yürütecek ekip gibi konularda yol haritası hazırladı. ''Kırmızı Alarm'' sayesinde (ben değil biz) anlayışını personeline aşılayan Taştekin, kimi cinayetlerin 1-2 saat gibi çok kısa sürede aydınlatılmasını sağladı.
Proje kapsamında özel ekipler de oluşturan Taştekin, çoğunluğunu üniversite mezunlarının oluşturduğu ekibiyle ''delilden sanığa'' giderek, ''bıçak markası, çamur izi, sigara izmariti, piercing, kan izi, sopa parçası'' gibi küçük ayrıntılarla zanlıları adalete teslim etti.
-TAŞTEKİN VE EKİBİNİN ÇÖZDÜĞÜ CİNAYETLERDEN BAZILARI-
4 Aralık 2008'de Konya'nın merkez Meram ilçesi Uzunharmanlar Mahallesi'nde Ahmet Tombul'un bıçaklanarak öldürülmesinin ardından soruşturma başlatan ekip, cinayetin işlendiği evin bahçesinden başlayan çamur izinin eve 300 metre mesafedeki rögar kapağında sona erdiğini gördü.
Ekip, zanlının ayaklarını rögar kapağında temizlediği düşüncesiyle kapaktaki çamur izinden ayakkabının taban izlerine ulaştı. Bunun üzerine rögar kapağının sağında ve solunda bulunan 300 evde oturanlarla birebir görüşen polis, cinayet zanlısı olan 22 yaşındaki İsa K'yi yakaladı.
-KAŞINDAKİ YARA İZİ ELE VERDİ-
Emekli öğretmen Mehmet Mert'in 20 Ekim 2008'de başına taş ile vurularak öldürülmesinin ardından başlatılan soruşturmada, Mert'in parmaklarının şiş olmasından yola çıkıldı.
Emekli öğretmenin darp sırasında kendisini savunduğu, bu nedenle saldırganın vücuduna darbe alabileceği ihtimali üzerine duran ekip, Konya Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde kaşının üzerinde yara izi bulunan Abdullah İ'yi (21) gözaltına aldı.
Yapılan sorgulamada söz konusu kişinin olayın faili olduğu belirlendi.
-CİNAYETİ BIÇAK MARKASI AYDINLATTI-
Karatay ilçesi Fevzi Çakmak Mahallesi Ankara Caddesi'nde büfe işleten Mustafa Keser, 5 Eylül 2008'de bıçaklanarak parası ve telefonu gasp edildi. Keser, bu sırada yaralı halde annesini arayarak yardım istedi. Annesinin sağlık görevlileri ve polisi arayarak yardım istemesi üzerine hastaneye kaldırılan Keser, yapılan müdahalelere rağmen 2 gün sonra hayatını kaybetti.
Polis, yaptığı araştırmada boş bir arazide bulduğu bıçağın markasından yola çıkarak cinayet zanlısını yakaladı.
-SİGARA İZMARİTİ VE PİERCİNG-
Konya'da 2001 yılında bir minibüs şoförünün boğularak öldürülmesi olayının faili, cinayetin aydınlatılması için kurulan özel ekibin çalışması sonucu 7 yıl sonra yakalandı. Polis, olay yerindeki sigara izmaritlerinin tümünün aynı yöntemle söndürülmesi nedeniyle, cinayetin bir kişi tarafından işlendiği olasılığı üzerinde durarak, bölgedeki otellerin olay öncesi ve sonrası döneme ilişkin kayıtlarını inceledi.
Yapılan incelemede, olaydan 4 yıl önce Batman nüfusuna kayıtlı Bilal Ç. (38), cinayet bölgesine yakın bir yerdeki barakada 3 ay boyunca kaldığı tespit edildi.
Bilal Ç. delillerin tamamlanmasıyla cinayet zanlısı olarak yakalandı. Konya'da polis, 2007 yılının sonlarında PTT Borsa Şubesinin soyularak bir memurun öldürülmesi olayını, zanlıların kullandığı kırmızı renkli otomobil ve olaya karışan kadının göbeğindeki piercing ayrıntılarından yola çıkarak aydınlattı.
Polis, kırmızı renkli otomobilin plakasını belirlemek için 420 bin aracın kayıtlarını inceledi.
-ÇÖZÜLEN DİĞER CİNAYETLER -
2005 yılının Temmuz ayında, ticari taksi şoförü Hakkı Önsarı (33), otomobiline binen kişilerce gasp edildikten sonra 37 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Polis, bölgede yaptığı ev aramalarında bir sitenin asansör aynasında bulduğu ''kan damlasından'' yola çıkarak zanlıları yakaladı.
Üniversite öğrencisi Muhammet Yıldırım (23), Bosna Hersek Mahallesi'nde bıçaklanarak öldürüldü. Görgü tanıklarının sadece ''otomobilin markasını'' görebildiklerini söylemesi üzerine polis, Konya'da araç kiralama şirketlerini araştırdı. İş yerinden aynı markayı kiralayan kişiler tespit edildikten sonra alınan ifadeler doğrultusunda zanlılara ulaşıldı.
2005 yılının Kasım ayında Hatice Horoz (27), evinin bahçesinde, kişi ya da kişilerce 40 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Horoz'un birlikte yaşadığı kişiden şüphelenen polis, eve gelen telefonla zanlının yerini tespit etti. Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen zanlıyı, ayrıntılı inceleme sonucu saçında bulunan kan lekesi ele verdi.
Fetih Caddesi Adana Çevre Yolu'nda bıçaklanarak öldürülmüş üniversite öğrencisi Mehmet Büyükeskil'in (26) cinayet zanlılarına ulaşmak kolay olmadı. Polis, olay yerinden gri renkli bir aracın ayrıldığı ihbarı üzerine 512 gri araç içinden, şüpheli otomobili bulmayı başardı. Daha sonra araçtaki kan damlalarından cinayet zanlıları yakalandı.
Kayseri'nin Talas ilçesinde, 21 Eylül 2009'da Ramazan Bayramı'nın 2. gününde, şeker toplamak için evlerinden çıkan ve geri dönmeyen 9 yaşındaki Ahmet Tuna Tekin, 6 yaşındaki kardeşi Dilruba Tekin ile aynı mahalleden arkadaşları 11 yaşındaki Türkan Ay'ı öldürüp, cesetlerini Yozgat'ın Çayıralan ilçesi yakınlarında gömen U.V.G, yakalandıktan sonra suçunu itiraf etmişti

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.