Çin, Tek Çocuk Politikasında Değişikliğe Gidiyor

Çin, Tek Çocuk Politikasında Değişikliğe Gidiyor

Son on yıldır işgücü azalan ve toplumun giderek yaşlandığı Çin’de, 1970’li yılların sonunda nüfus artışını önlemek için başlanan tek çocuk politikasında değişikliğe gidileceği belirtildi.

Son on yıldır işgücü azalan ve toplumun giderek yaşlandığı Çin’de, 1970’li yılların sonunda nüfus artışını önlemek için başlanan tek çocuk politikasında değişikliğe gidileceği belirtildi.
Devletin resmi ajansı Xinhua’ya konuşan Çin Milli Sağlık ve Aile Planlama Komisyonu’ndan (NHFPC) bir yetkili, tasarı aşamasında olan plana göre, eğer çiftlerden birinin hiç kardeşi yoksa 2013’ün sonunda ikinci çocuğa izin verilebileceğini belirtti. Bu da ülkede yılda ortalama 9,5 milyon yeni çocuk anlamına geliyor. The 21st Century Business Herald’ın aynı kaynaklara dayanarak verdiği habere göre ise, Çin’de 2015’ten sonra her ailenin ikinci çocuğa sahip olabileceği ileri sürüldü.
Söz konusu haber üzerine bir açıklama yapan NHFPC Sözcüsü Mao Qun'an, halen üzerinde çalışılmakta olan planın tek çocuk politikasının ilerleteceğini, Çin’in milli politika olarak tek çocuk politikasına devam edeceğini ifade etti.
2010’daki 12. beş yıllık kalkınma planında yine tek çocuk politikasında gevşeme yapılmasını öngören taslak sunulmuş, ancak bazı itirazlar sonucu taslak rafa kaldırılmıştı.
Yetkililer, 2020’ye kadar 234 milyon Çinlinin 60 yaş üstü, 2050 yılı civarında ise her dört Çinli'den birinin 65 yaş üzerinde olacağını tahmin ediyor.
Çinli uzmanlar ise tek çocuk politikasının er yada geç bir gün biteceğini söylerken, bu politikanın toplumda meydana getirdiği sorunların çok büyük olduğunu düşünüyor.
Çin'de birçok aile, erkek çocuk tercih ettiği için kız bebekler aldırılıyor. Çin'de doğurganlık oranı 1970'de yüzde 5,8 iken tek çocuk politikasının uygulanmaya başlamasının ardından bu oran, 1979'da yüzde 2,7'ye 2009'da ise yüzde 1,5'ye düştü.
Uzmanlar, özellikle çalışan insan gücü ile büyüme kaydeden ve dünyanın üretim merkezi haline gelmeyi başaran Çin’in tek çocuğu sürdürmeye devam etmesi halinde yaşlanan nüfusu ile ekonomik ve sosyal bağlamda sorunlar yaşanacağını dile getiriyor.
Ülkede evli çiftlerin ikisi de ailenin tek çocukları ise ikinci çocuk doğurmasına izin veriliyor. Tarım bölgelerinde ise ilk çocuk kız olursa ikinciye izin veriliyor. Ülkedeki azınlıkların da ikinci çocuk yapmasına müsaade ediliyor.
Öte yandan çok çocuk sahibi olmak isteyen aileler ise astronomik cezalar ödeyerek bu amaçlarına ulaşıyor. Bazıları ise ilk çocuğunu engelli gösterip, ikinci çocuk yapıyor.


CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.