‘Çiftçi, milletin haysiyetini kurtardı’

‘Çiftçi, milletin haysiyetini kurtardı’

Konya Aydınlar Ocağı’nın Selçuklu Salı Sohbetleri kapsamında düzenlediği “27 Mayıs Darbesine Karşı Çıkan Tek Yiğidin Hikâyesi” adlı programda eğitimci yazar Hasan Arslan, gazeteci Ahmet Çiftçi’nin darbeye gösterdiği tepkiyi ve hayatını anlattı.

İl Halk Kütüphanesi Salonunda yapılan toplantıda Aydınlar Ocağı Başkan Yardımcısı Mustafa Sinan Ümit, 27 Mayıs Darbesi öncesinde Konya Belediye Başkanı olan Sıtkı Bilgin’in, dönemin Başbakanı Adnan Menderes’in Konya’yı teşrifi sebebiyle aynı gün akşam Alaaddin Tepesindeki Torrance Salonunda vereceği yemeğin davetiyesini dağıttı.

Daha sonra kürsüye gelen eğitimci yazar Hasan Arslan, 1960 darbesinin, on yıllık maddi ve manevi ferahlık sürecinden sonra yapıldığını belirterek, “Darbeden sonra Demokratların büyük eziyetler gördüğü bir süreç başladı” diye konuştu.

Kimsenin darbeye ve darbecilere ses çıkaramadığı dönemde Ahmet Çiftçi’nin eliyle yazdığı darbe karşıtı yazıları çoğaltıp, her gece kamyonların arkasına yapıştırarak halkı bilinçlendirmeye çalıştığını kaydeden Arslan, (Bu darbe halka karşı yapılmıştır. Halk olarak darbeye karşı koymalıyız. Adnan Menderes idam edilmemeli) gibi yazıları kamyonlara yapıştıran Ahmet Çiftçi’yi de bir yakını jurnalleyip yakalanmasına sebep oldu” dedi.

Ahmet Çiftçi hakkında detaylı bilgiler bulunmadığına dikkat çeken Arslan, “Bir hafta içinde yapılan üç celsede hakkında idam kararı verilmiş, o ise bu kararı tebessümle karşılamıştır” ifadelerini kullandı.

Ahmet Çiftçi’nin sosyoloji ve felsefe tahsili aldığını ve Avrupa görmüş bir aydın olduğunu dile getiren Arslan, “Her Yönüyle Ortak Pazar, adlı kitabında Türkiye’nin bu ortaklığa girmemesini savunmuştur. Evlat Hakkı, adlı eserinde çocuğun ana babası üzerindeki haklarını anlatmıştır. Reis-i Cumhur ile Hasbihal ve İmam Hatip Meselesi, adlı eserinde İmam Hatiplerin gerekliliğini dile getirmiştir. Bunlardan başka Uçurumdaki Türkiye İçin Tek Yol ve İsmet İnönü’ye Açık Mektup, adlı kitaplar yazmıştır. Bir adam tek başına bir milletin itibarını kurtarabilir mi? Evet, kurtarabilir. Ahmet Çiftçi bir milletin haysiyetini kurtaran adamdır” şeklinde konuştu.

Adli Tıp’tan alınan bir raporla Ahmet Çifti hakkında verilen idam kararının bozulduğunu anlatan Arslan, “Onun kızı da 15 Temmuz darbesinde İstanbul’da köprüye çıkıp darbecilere ilk karşı koyan insandır. Maalesef Ahmet Çiftçi’nin ölümüne dair ayrıntılı bilgiye sahip değiliz. Hacca gideceği zaman pasaportu gecikince, (Ben onu özledim de Rabbim beni özlemedi mi?) diyen Ahmet beyin gidiş o gidiş olmuştur) diyerek sözlerini tamamladı.

Program sonunda Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, konuşmacı Hasan Arslan’a kitap takdim ederek teşekkürlerini sundu.

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.