Chp'li Tanal, Kapatılan Yolsuzluk Dosyasına İtiraz Etti

Chp'li Tanal, Kapatılan Yolsuzluk Dosyasına İtiraz Etti

CHP İstanbul Milletvekili avukat Mahmut Tanal, iş adamları ve Bilal Erdoğan’ın da şüphelileri arasında yer aldığı 25 Aralık yolsuzluk dosyasının kapatılmasına itiraz etti. Takipsizlik kararının kaldırılmasını, emniyete yönelik operasyonun...

CHP İstanbul Milletvekili avukat Mahmut Tanal, iş adamları ve Bilal Erdoğan’ın da şüphelileri arasında yer aldığı 25 Aralık yolsuzluk dosyasının kapatılmasına itiraz etti. Takipsizlik kararının kaldırılmasını, emniyete yönelik operasyonun bu soruşturma dosyası ile birleştirilmesini isteyen Tanal, delil niteliğindeki tapeler ve diğer belgelerin silinmemesini talep etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe veren Tanal, 'eksik inceleme yapılarak, gerekli bilgi ve belgeler istenmeden, tanıkların ifadeleri alınmadan, bilirkişi incelemesi yapılmadan, hukuki nitelendirmede yanılarak, soyut gerekçeler ile karar verilmesinin usul ve yasaya aykırılık teşkil etmesi, yine 2012/656 sayılı soruşturmanın, devletin menfaatini de açıkça ilgilendirmesi, fakat devletin menfaatini yakından ilgilendiren bu soruşturma kapsamında Hazine’ye veya başka herhangi bir devlet kurumuna ihbarda bulunulmamasını ve bu anlamda da etkin bir soruşturma yürütülememesini' gerekçe gösterdi.

Tanal dilekçesinde, şu ifadeleri kullandı: "Emniyet mensuplarına yönelik yapılan operasyonlarla, takipsizlik kararı verilen işbu itiraza konu soruşturma dosyası arasında fiili ve hukuki bir bağ bulunmaktadır. Yolsuzluk soruşturmaları hakkında verilen takipsizlik kararlarının hemen ardından, yolsuzluk operasyonunu gerçekleştiren emniyet mensuplarına yönelik operasyonlar gerçekleştirilmiştir. Bu takipsizlik kararıyla maddi gerçeğin ortaya çıkarılması perdelenmiş olacaktır. Bu perdenin kaldırılması için işbu takipsizlik kararının kaldırılarak yeniden icrası ve emniyete yönelik operasyonun, işbu soruşturma dosyası ile birleştirilerek icrası hem hukuk güvenliği hem kamu vicdanı hem de adaletin tecellisi açısından elzemdir."

Tanal, bahse konu takipsizlik kararı ile delil niteliğinde sunulmuş tapeler ve diğer belgelerin silinmelerinin veya yok edilmelerinin önüne geçmek adına gerekli tedbirlerin alınmasını da talep etti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Bilal Erdoğan’ın da arasında yer aldığı 96 şüpheli hakkında, 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, üye olmak, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, rüşvet vermek, almak, aracılık etmek, resmi belgede sahtecilik, ihaleye fesat karıştırmak, irtikap, imar kirliliğine neden olmak, pasaport kanununa muhalefet ve suçtan kaynaklanan malvarlığını aklama' suçlamaları ile yürütülen soruşturma neticesinde 01 Eylül 2014 tarih ve 2012/656 soruşturma sayılı kararı ile kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.