Chp'li Kart: Yargıçlarımız Vicdanlarıyla Hak Ettikleri Cevabı Vereceklerdir

Chp'li Kart: Yargıçlarımız Vicdanlarıyla Hak Ettikleri Cevabı Vereceklerdir

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, hakim ve savcılara yönelik zam konusunda 28 Şubat'taki hakim savcılara brifing kavramıyla ifade edilmeyecek meslek ayıbı olduğunu söyledi. "En başta yargıç camiası tepki koyacaktır." diyen Kart, "Böyle ucuz...

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, hakim ve savcılara yönelik zam konusunda 28 Şubat'taki hakim savcılara brifing kavramıyla ifade edilmeyecek meslek ayıbı olduğunu söyledi. "En başta yargıç camiası tepki koyacaktır." diyen Kart, "Böyle ucuz siyasete bütün yargıçlarımız kendi vicdanlarıyla hak ettikleri cevabı vereceklerdir." dedi.

    TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Atilla Kart, Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan randevu talebinde bulunduğunu ve bunun ilk önce kabul edildiğini ancak sonra Başbakan'ın yoğun programı sebebiyle iptal edildiğini ifade etti. Görüşme taleplerini bir kez daha Başbakanlık makamına ileteceklerini anlatan Kart, görüşmede dile getirmeyi düşündüğü konuları basın mensuplarıyla paylaştı.

    KOZMİK ODA SORUSU

    Fişlemeler ile ilgili kozmik oda kurulması konusundaki bir soru üzerine Kart, fişlemelerin doğrudan bir hükümet politikası haline geldiğini belirterek emniyet biriminde yeni bir birim oluşturulmasının anlamının bu olduğunu kaydetti. Özünde nefret ve ayrımcılık olan bir uygulamanın hükümet eliyle yapıldığını dile getiren Kart, 81 ilde uygulamasının yapıldığını vurguladı. Bu sürecin Türkiye'nin toplumsal barışı adına kırıcı ve kaygı verici olduğunu kaydetti.

    IŞİD ile ilgili bir soruya ise Kart, Türkiye'nin Irak ve Suriye'deki çatışmalara taraf olmaması gerektiğini söyledi. Bunun sonuçlarının Elnusra, Elkaide ve IŞİD'te görüldüğünü dile getiren Kart, oraya dışarıdan birilerini ithal edip beslemek yerine, silah, mühimmat sağlamak yerine o yerin yerli halkı ile işbirliği yapılması gerektiğini belirtti.

    Temel anlayışlarının bu olması gerektiğini vurgulayan Kart, yerli halkların, yerli siyasi otoritenin kararlarına saygı gösterilmesi gerektiğini ifade etti. "Terör örgütlerine yönelik işbirliğine elbette destek vermeliyiz." diyen Kart, Süleyman Şah türbesinin korunması, akıbetine yönelik olarak yerli halkların işbirliği anlayışına, dayanışmalarına da elbette katkı sağlanması gerektiğini ifade etti.

Temel hak özgürlüklerin doğrudan hükümet eliyle sabote edildiğini belirten Kart, Anayasa Mahkemesi'nin torba yasayla ilgili görevini yapmaktan kaçamayacağını söyledi. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimleri öncesi hakim ve savcılara yönelik zam girişimiyle ilgili bir soruya Kart, "Sicil affı üzerinden, maaş artışı üzerinden konuşmaları; gerçekten mesleğin, yargıçlığın, savcılığın diyebilirim ki 28 Şubat'taki hakim savcılara brifing kavramıyla ifade edilmeyecek meslek ayıbıdır. En başta yargıç camiası tepki koyacaktır. Yargıç ve hukuk camiasını hafife alan, sicil affını alan, tarih aralığı koyarak ayrımcılık yapılıyor. Böyle ucuz siyasete bütün yargıçlarımız kendi vicdanlarıyla hak ettikleri cevabı vereceklerdir." şeklinde konuştu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.