Chp’li Çıray: 25 Aralık’ta Para Değil, En Büyük Yolsuzluk İddiaları Sıfırlandı

Chp’li Çıray: 25 Aralık’ta Para Değil, En Büyük Yolsuzluk İddiaları Sıfırlandı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun kapatılmasına tepki gösterdi. 25 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk soruşturması kapsamında 96 kişi hakkında...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun kapatılmasına tepki gösterdi. 25 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk soruşturması kapsamında 96 kişi hakkında takipsizlik kararı verilmesine tepki gösteren Çıray, “Maalesef Sayın Erdoğan, başbakanlığı döneminde yargıya müdahale ederek bu soruşturmanın seyrini değiştirmiş ve oğlu Bilal Erdoğan’ın ön planda olduğu rüşvet ve yolsuzluk iddialarının üstünün örtülmesine hizmet etmiştir.” iddiasında bulundu.

Yazılı açıklama yapan Aytun Çıray, savcılığın, 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili verdiği takipsizlik kararıyla, paraların değil, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en büyük yolsuzluk ve rüşvet iddialarının sıfırlandığını ileri sürerek, şu görüşleri savundu: “Üstelik bu iddialar, hukuki gerekçelerden ziyade siyasi gerekçeler üzerine bina edilerek soruşturma dosyası kapatılıyor. Yani bu dosya, hukuken değil siyaseten kapatılmıştır. Yolsuzluk ve rüşvetle ilgili iddialar, ‘darbe iddiası’ ile örtülmüş ve dosyayı kapatanlar bu soruşturmayı, ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni cebren ortadan kaldırmaya teşebbüs’ teziyle gerekçelendirmeye çalışmışlardır. Takipsizlik kararı verilmesiyle çok önemli dosya silinecek ve imha edilecek. Siz bu davayı kapatmış görünseniz de siyasi tarihimize Cumhuriyet döneminin en büyük yolsuzluk ve rüşvet davası olarak geçen bu dosyaları milletin vicdanında kapatmanız mümkün değildir.”

Çıray, açıklamasına şöyle devam etti; “Silineceği belirtilen dosyalar arasında Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın başında olduğu TÜRGEV ve Urla Villaları ile Etiler Polis Okulu Arazisi hakkında ayyuka çıkan çok önemli iddialar bulunuyor. Bu soruşturmaları yürüten savcıya görevden el çektirilmiş ve dosya yeni savcılar tarafından yeniden ele alınmıştır. Bir savcı aynı dosyada ağır ithamlar ve belgelerle hareket ederek Cumhuriyet tarihinin en büyük soruşturmasını açacak, sonra dava el değiştirecek ve bu kez de söz konusu iddialarla ilgili takipsizlik kararı verilecek. Birbirine taban tabana zıt iki ayrı hukuki mütâlaa olur mu? Meseleye sadece bu şekilde bakmak bile bu soruşturmanın siyasi bir refleksle kapatıldığına işarettir.”

CHP’li Çıray, Yargıtay Başkanı Ali Alkan’ı, adli yıl açılış töreninde yaptığı konuşmadan dolayı da kutladı. Alkan’ın, ‘Hukuk Devleti’nin sesi olduğunu vurgulayan Çıray, “Yargıtay Başkanı Sayın Ali Alkan, yeni adli yılın açılış töreninde yaptığı konuşmada mevcut iktidara adeta bir hukuk dersi vermiştir. Kendisi yargıya müdahale girişimlerine sessiz kalmayacaklarını belirterek, hükümete hukuk devletinin adil sesini duyurmuştur. Siyasi baskı altındaki hakim ve savcılarımıza ‘Başınızı dik tutunuz’ diyerek, Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu vurgulamıştır. Bu konuşmasından ve dik duruşundan dolayı Sayın Ali Alkan’ı kutluyorum.” dedi.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.