Chp'den Soru Önergesi: Türkiye Işid İle Petrol Ticareti Yapıyor Mu?

Chp'den Soru Önergesi: Türkiye Işid İle Petrol Ticareti Yapıyor Mu?

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, dünyanın en zengin terör örgütü haline gelen IŞİD'in Türkiye'ye kaçak petrol ticareti iddialarını, TBMM gündemine taşıdı. Konuya ilişkin soru önergesi veren Özkoç'un, Milli Savunma Bakanı İsmet...

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, dünyanın en zengin terör örgütü haline gelen IŞİD'in Türkiye'ye kaçak petrol ticareti iddialarını, TBMM gündemine taşıdı.

Konuya ilişkin soru önergesi veren Özkoç'un, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

- Dünyanın en varlıklı terör örgütüne dönüşen IŞİD’ın, Irak ve Suriye’deki toprakları üzerinden günde toplam 80 bin varil petrol elde ettiği belirtiliyor. Uluslararası basında, bu petrolün önemli kısmının Türkiye’ye karaborsa yoluyla satıldığı iddiaları yer alıyor. Genelkurmay Başkanlığı'nın verilerine göre, sınır devriyeleri sadece dün (9 Eylül 2014) 3 ayrıolayda variller içinde toplam 8.155 litre akaryakıt ele geçirdi. Ülkemizde, 2014 Ocak ayından bu yana Suriye ve Irak sınırında ne kadar kaçak akaryakıt ele geçirilmiştir?

- Bu kaçakçılıkta hangi yöntemler kullanılıyor?

- IŞİD’in en büyük gelir kalemini oluşturduğu iddia edilen bu ticareti önlemeye yönelik ne gibi adımlar atılıyor?

- AB Irak Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jana Hybaskova, geçtiğimiz günlerde IŞİD’in petrol ticaretinin engellenmesi için Türkiye’nin aralarında olduğu bazı ülkelere baskı yapılmasını talep etti. Uluslararası platformlarda açıkça dile getirilen eleştiriler dikkate alınarak, önlemler artırılıyor mu?

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.