CHP Konya Milletvekili Kart Açıklaması

CHP Konya Milletvekili Kart Açıklaması

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasındaki tartışma konusunda "Arınç'ı sağduyuya, sorumluluğa, insafa, vicdana ve hakkaniyete davet ediyoruz.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasındaki tartışma konusunda "Arınç'ı sağduyuya, sorumluluğa, insafa, vicdana ve hakkaniyete davet ediyoruz. Görevini yap, pazarlık ve şantaj yapma, tehditte bulunma" dedi.    

Kart, düzenlediği basın toplantısında, iki günden beri Arınç ile Gökçek arasında polemik yaşandığını, konuyla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti. "Hükümet'in 12 yılda gerek yerel gerek merkezi yapılanmada onlarca, yüzlerce Melih Gökçekleri yarattığını" savunan Kart, Melih Gökçek'in "bu anlamda bir prototip olduğunu, Hükümet eliyle gerçekleştirilen hiyerarşik ve örgütlenme yapılanmanın" söz konusu olduğunu söyledi.  

"Gerçek tablo bu iken AKP döneminde idari ve adli süreçler çalışmamıştır, çalıştırılmamıştır" diyen Kart, yıllardır CHP olarak dile getirdiklerinin bu kez Başbakan Yardımcısı ve yetkili konumda olan Arınç tarafından ifade edilmesiyle sürecin seyrinin değiştiğini anlattı.

En üst düzeyde bir kabul ve itirafın olduğunu belirten Kart, "Olay kötüye kullanmayla sınırlı değil, başta Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Yasası olmak üzere ihaleyi fesat karıştırma ve bağlı suçları  içeren süreçten söz ediyoruz. Başbakan, 'tartışma kapanmıştır, parti disiplin kurulları' diyor. Hadi oradan, sen neden söz ediyorsun? Partinin içişlerinden mi söz ediyorsun? Hükümet ve yerel yönetim eliyle yapılan soygun var, iddia ve bulgular var. Buna nasıl 'iç işimdir' dersin?  Aslında gerçeği ifade ediyor, 'bu yolsuzlukla bizim bünyemizde olağandır, adli ve idari süreci işletmeye gerek yok' diyor. Bunu yapamazsın, bunu sana yaptırmazlar. Tartışma bitmemiştir, konu kapanmamıştır, yeni başlamıştır. Süreçten sonuç alınacağına inanıyorum ama elbette zaman ve mücadele gerektirecek" dedi.  

Yasa uyarınca Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Gökçek hakkındaki İçişleri Bakanlığı'ndan soruşturma için izin alması gerekmediğini ifade eden Kart, izne tabi olmayan bir suçlamanın söz konusu olduğunu ve re'sen, doğrudan soruşturma yapması gerektiğini, ayrıca Arınç hakkında, "görevi kötüye kullanma", "suçu bildirmeme", "kamu görevlisinin suçu bildirmemesi" ve "suçluyu kayırma" iddiasıyla fezleke düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi.    

Arınç'ın, Gökçek hakkında "100 dosyası 8 Haziran'da açıklayacağım" sözlerinin kabul edilemeyeceğini belirten Kart, Başbakan Yardımcısı olarak görevini ve sorumluluğunu yerine getirmediğini savundu. Kart, "Onları bir gün bile geciktiremezsin. Sen neyin pazarlığını ya da şantajını  yapıyorsun? Arınç'ı sağduyuya, sorumluluğa, insafa, vicdana ve hakkaniyete davet ediyoruz. Görevini yap, pazarlık ve şantaj yapma, tehditte bulunma. Bu senin kişisel ve özel meselen değil, devletin, yargının, Türkiye'nin meselesi" dedi.  

İçişleri Bakanlığı'nın suçlamanın niteliği, delillerin karartılmaması, maddi gerçeğin ortaya çıkarılması için ivedi olarak görevden geçici uzaklaştırma işlemini uygulaması gerektiğini ileri süren Kart, buna ilişkin olarak da İçişleri Bakanlığı'na başvuruda bulunduklarını bildirdi.
 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.