Çandar ve Başbuğ'un iki saatlik Kürt sorunu zirvesi

Çandar ve Başbuğ'un iki saatlik Kürt sorunu zirvesi

Cengiz Çandar ve İlker Başbuğ Genelkurmay Karagahı'nda iki saat Kürt sorununu konuştu.

Gazeteci yazar Çengiz Çandar, 'Mezopotamya Ekspresi' adlı kitabında bir döneme ait önemli ayrıntılara yer verdi. İnternet andıcı davasından, Silivri'de tutuklu bulunan Genelkurmay eski Başkanı Org. İlker Başbuğ'la yaptığı özel görüşmeye kitabında yer veren Çandar, Paşa'nın PKK'yla ilgili çarpıcı tespitlerini yazdı.

KARARGAHTA BAŞ BAŞA İKİ SAAT

İkili arasında geçen özel görüşmenin yer aldığı kitapta Başbuğ, 17 Ekim 2008 tarihinde Genelkurmay karargahında, Başbuğ'un makam odasında iki buçuk saat Kürt sorununu konuşuyor. Baş başa görüşmede Genelkurmay eski Başkanı TRT'nin Kürtçe yayın yapan kanalı TRT Şeş'in fikir babası olduğunu söylüyor. Çandar-Başbuğ görüşmesinin Kürtçe kanalın yayına başlamasından 2.5 ay önce olması dikkat çekici. 2 buçuk saatlik görüşmede Başbuğ Kürt meselesi ile ilgili bugüne kadar söylenenlerin aksine ilginç değerlendirmelerde bulunuyor.

"PKK KONUSUNDA HATA YAPTIK"

“PKK konusunda hata yaptık” diyen Başbuğ  “Ezeceğiz, bitireceğiz filan gibi konuşarak, halkta gereksiz beklentiler oluşturduk. Oysa bu tür örgütler tamamen bitmez. Önemli olan PKK'yı kabul edebileceğimiz seviyeye indirmektir. Mesela DHKC artık ciddi bir tehdit olarak sözü edilecek bir örgüt değil.” diyor. “PKK'nın bir köylü hareketi” olduğu söyleyen Başbuğ'un terörün şehir merkezlerine inmesinden endişe ettiği ve bunun engellenmesi gerektiğini de ekliyor.

PKK'NIN ŞEHİR ÖRGÜTLENMESİ

Başbuğ'a göre  "Kürt meselesi her şeye rağmen bir Türk-Kürt çatışması haline hiçbir vakit dönüşmemişti. Ama dönüşebilirdi. Toplumun dokusunun tamir edilmeyecek ölçüde yırtılması, en ciddi tehlike sayılmalıydı." Başbuğ bu gözlemlerden yola çıkarak PKK'nın şehir örgütlenmesinin de önlenmesinin önemine değiniyor.

PKK BAŞARILI OLMUŞTUR

Çandar'a ani bir soru yönelten Başbuğ "PKK sizce başarılı olmuş mudur?" diyor. Çandar soruya  "Bence evet" diyerek karşılık veriyor. Ardından Başbuğ 'Bence de başarılı olmuştur' diyerek İstatistik veriyor.

"25 yıla yakın bir süredir kırk bin civarında insan öldü. Ortalama beş bini, asker, polis, korucu şehit. Beş bini vatandaş, otuz bin civarında karşı taraftan. Öldürüldü, yakalandı, teslim oldu veya saf değiştirdi. Yani karşı taraftan 30 bin kişi saf dışı bırakıldı.  Bu ne demektir? Yılda binin üzerinde kişiyi saf dışı bırakıyorsunuz. Bu tür bir çatışmada konvansiyonel savaşa göre örgütlenmiş bir ordu için müthiş bir başarı. TSK'nın başarısı dünyada her harp akademisinde ders olarak okutulacak cinsten. Örgütün zirve yaptığı dönemde dağdaki silahlı gücü 6500 civasındaydı. Şimdi yine o kadar. Bu askeri başarıya rağmen örgüt aşağı yukarı silahlı gücünü koruyor. "

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.