Çanakkale’yi unutmayalım

Çanakkale’yi unutmayalım

Çanakkale Zaferinin 94. yıldönümünde yayımlanan mesajlarda, Çanakkale ruhunun unutulmaması gerektiği vurgulandı.

PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Şeker AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 94. Yıldönümü ve Şehitler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
''Anadolu'dan, Galiçya'dan, Mısır'dan, Kafkasya'dan, Musul'dan her yerden kopup gelen vatan evlatları canları pahasına hür ve bağımsız yaşama iradesine sahip çıktılar'' diyen Konuk, açıklamasında şunları kaydetti: “O irade ve o inançla, bugün rahmetle andığımız Hüseyin Avni komutasındaki 57. Alay'ın hepsinin şahadetinden sonra o mertebeye ulaşan son er bile sancağı yere düşürmedi. Sağ kolunu kaybeden kahramanlar, sol koluyla mücadeleye devam etti. Mehmet Akif'in 'Ne hayasızca tahaşşüd ki ufuklar kapalı' dizesiyle tasvir ettiği o mahşer yerinden hala gönül telimizi titreten kahramanlar ve kahramanlıklarla milletimizin ufku açıldı, aydınlandı. Çanakkale'de ortaya çıkan irade ve direnç istiklal harbimizin de ilham kaynağı oldu. Çanakkale'de kanlarıyla birliği kurtaran ve zaferi göremeyip destanını yazan, Mehmet Akif'in Bedr'in aslanlarıyla eş tuttuğu şanlı şehitlerimizin verdiği mücadele bugünün meselelerinin çözümü için de ilham kaynağımızdır.”
ÇANAKKALE, MİLLETİMİZİN DESTANI

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Günü’nün 94. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Konya Bahçeşehir Koleji Kurucu Müdürü Nurettin Ok, “Çanakkale Zaferi, Birinci Dünya Savaşında Kahraman askerimizin dünyayı hayrete düşüren iman ve kahramanlık destanıdır” dedi.

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Başkan Yardımcısı Hüseyin Üzülmez, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde vatan için canını ortaya koyan şehitleri rahmet ve minnetle andıklarını bildirdi.

CHP İl Başkanı İmdat Şen, Çanakkale Savaşı’nın kutsal destan savaşlara örnek teşkil ettiğini belirtti.

Demokrat Parti İl Başkanı Rasık Özdemir de, Çanakkale Zaferi’nin Türk milletinin kurtuluş savaşının da başlangıcı olduğunu belirtti.

Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı İsmail Özkarakaya da, tarihten gerekli derslerin alınmasının önemine değindi.

Kamu-Sen İl Temsilcisi Sadi Eriş ise, “Dün Çanakkale’de hep beraber kanımızı bu topraklar için dökmüşken bugün içimize sokulan ayrılıkçı etnik nifaklara kanmayan Avrupa’nın dayatmalarına boyun eğmeden yaşamak zorundayız. Yoksa kanılı kuzuların yüzlerine nasıl bakarız” dedi.

190 ÖĞRENCİ ÇANAKKALE’DE

Öte yandan Konya Büyükşehir Belediyesi, Çanakkale Zaferi’nin 94’üncü yılı nedeniyle çeşitli okullardan 190 öğrenciyi Çanakkale’ye gönderdi. Öğrenciler, Mehter Takımı’nın konseri eşliğinde törenle Çanakkale’ye uğurlandı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.