Cami Avlusunda Halka Oluşturarak Bayramlaşıyorlar

Cami Avlusunda Halka Oluşturarak Bayramlaşıyorlar

Samsun Çarşamba İlçesi Hürriyet Beldesi sakinleri, her bayramda namaz çıkışı cami avlusunda halka oluşturarak bayramlaşıyor.

Samsun Çarşamba İlçesi Hürriyet Beldesi sakinleri, her bayramda namaz çıkışı cami avlusunda halka oluşturarak bayramlaşıyor. Bu geleneğin birlik ve beraberliklerini güçlendirdiğini söyleyen belde sakinleri, küs ve kırgınlık yaşayanların da bu vesileyle barıştıklarını ifade ediyor.

Tüm dünyada kutlanan Ramazan Bayramı özellikle Anadolu’da dolu dolu yaşanıyor. Büyükşehirlerde yaşayanlar, memleketlerine gelerek yakınları, akrabalarıyla birarada oluyor. Samsun Çarşamba İlçesi’nde bulunan Hürriyet Beldesi sakinleri bayramı dolu dolu yaşayanlar arasında. Ramazan Bayramı ilk önce sabah namazıyla başlıyor. Camide toplanan belde sakinleri, namazın ardından avluda hasret gideriyor. Bayram namazının ardından evlerine gitmeyen yaklaşık 200 kişi avluda halka oluşturarak birbirleriyle tek tek bayramlaşıyor. Halkının ilk kişisi beldenin en yaşlısı oluyor. Diğerleri sırasıyla bayramlaşarak halkayı tamamlıyor. Bu geleneğe yediden yetmişe herkes sadık kalıyor.

Hürriyet Beldesi Merkez Camii İmamı Eren Köksal, 15 yıldır aynı camide imamlık yaptığını, bu geleneği gördüğünde kendisinin de şaşırdığını söyledi. Namaz sonrası dağılmayan belde halkının beraberlik duygusunu geliştirdiğini kaydeden Köksal, “Beldede birlik ve beraberlik sadece bayramda değil, her zaman var. Fakat Bu bayramlarda biraz daha öne çıkıyor. Birbirleriyle kucaklaşıyor, bayramlaşıyor. Bir kırgınlık varsa burada atılıyor. Bayrama da bu şekilde giriliyor. Uygulamadan çok memnunum. Camide anlatıyoruz, cemaatte bunu uyguluyor. Kırgın olanlar da burada barışıyor.” dedi.

Belde sakinlerinden Yusuf Gül, çocukluğundan beri namaz sonrası bayramlaşma geleneğinin devam ettiğini söyledi. Babasınından da bu şekilde gördüğünü dile getiren Gül, bu gelenek sayesinde beldede huzur olduğunu dile getirdi.
Mehmet Kandemir ise Hürriyet Beldesi’ne yerleştiklerinde sadece 6 hane olduğunu, beldeye ilk gelenler arasında olduklarını söyledi. Beldenin çevreden göç almasıyla nüfusunun arttığını ve cami ihtiyacını da kendi imkanlarıyla yaptıklarını kaydeden Kandemir, beldenin ilk kurulduğu yıldan bu yana namaz sonrası bayramlaşma geleneğinin olduğunu sözlerine ekledi.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.