Büyükanıt: E-bildiri muhtıra değildi

Büyükanıt: E-bildiri muhtıra değildi

Genelkurmay eski başkanı Yaşar Büyükanıt, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na Dolmabahçe'de bilgi veriyor.

Büyükanıt'a 27 Nisan e-bildirisi soruldu. Başbakan'ı şahit gösteren Büyükanıt, ''E-bildiri muhtıra değildi. Bu, laiklik hassasiyetini ortaya koyan bir metindir'' dedi.

Genelkurmay Eski Başkanı emekli orgeneral Yaşar Büyükanıt , TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonuna ifade vermek için Dolmabahçe Sarayı'na geldi. Gazetecilerin beklediği ön kapı yerine arka kapıdan giriş yapan Büyükanıt, saat tam 11:00'de Komisyon'un karşısına çıktı.

Toplantının başında basın mensuplarının kısa süre görüntü almasına izin verilirken, masanın oturma düzeninde, Komisyon Başkanı Nimet Baş'ın, emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın karşısında yer aldığı görüldü.

Büyükanıt'ın yanında üyelerin fotoğraflarının bulunduğu bir liste, Genelkurmay Emir Subaylığı tarafından hazırlanan bir dosya ile kapağında kendi üniformalı fotoğrafının bulunduğu bir kitapla gelmesi dikkat çekti. Komisyon'un bilgisine başvurduğu isimlerle ilgili toplantıları muhabirlerin izlemesi serbestken, Büyükanıt'ın katıldığı toplantı tamamen basına kapatıldı.


O GÖRÜŞME DE SORULACAK

Komisyon üyesi BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Dolmabahçe Sarayı'na gelişinde gazetecilerin sorularını cevapladı

Önder, bir gazetecinin, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Yaşar Büyükanıt ile 5 yıl önce Dolmabahçe'de bir görüşmesi olmuştu. Yaşar Büyükanıt, 5 yıl aradan sonra yine Dolmabahçe'ye geliyor. Büyükanıt'a, o görüşmeyi soracak mısınız?'' sorusu üzerine, ''O görüşme sorulur tabii ki. Çünkü ısrarla üzeri örtülen ve açıklama tarihi olarak 'kıyamet günü' gösterilen bir şey. Halktan saklayacak hiç bir şey olmayacağını düşünüyorum. Onun için bu görüşme sorulur. Başka şeyler de sorulur. Yaşar Büyükanıt, bir dönemin sorumluluğunu üstlenmiş'' diye konuştu.

''27 Mayıs bildirisini soracak mısınız?'' sorusu üzerine Önder, bu soruyu da soracağını ifade etti.

Komisyon üyesi Sırrı Süreyya Önder, o döneme dair neleri merak ettiği yönündeki soruya şu yanıtı verdi:

''Kandil'e sefer eylemi histerisine kapılmıştı. Gittiler, üçüncü gün apar topar geri döndüler. Onu soracağım çünkü onunla ilgili şöyle bir spekülasyon var; o harekatın gerektirdiğinden çok daha fazla, neredeyse Türk Silahlı Kuvvetleri'nin önemli bir general kadrosu, o harekata katılmış görünüyor. Bunlar emekliliklerinde savaş tazminatı olarak kendilerine rücu ediyormuş. Bunun aslı var mı? Kaç general katıldı? Niye bu kadar 'gidelim, sefer eyleyelim' dediniz? Bunları soracağım ve daha bir çok şeyi...''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.