Bu metro başka!

Bu metro başka!

Akyürekin 2004 yerel seçimlerinde verdiği Toplu ulaşımda metro sözünü tutmamasını, 43 öğrenci topluluğuna mensup öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi önünde Metro çikolatası dağıtarak protesto etti.

KONYA’NIN METRO ÖZLEMİ BİTTİ!

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in 2004 yerel seçimler öncesinde verdiği ancak bir türlü yerine getiremediği ‘metro’ sözünü, 43 öğrenci topluluğunun katkılarıyla, ‘Genç Gönüllüler Platformu’ üyesi öğrenciler Büyükşehir Belediyesi önünde vatandaşlara ve basın mensuplarına ‘Metro’ çikolatası dağıtarak gerçekleştirdi. Öğrenciler, “Belediye başkanımız sözünü tutamadı. Ancak biz herkese ‘Metro’ dağıtarak Konya’nın özlemi olan metroyu getirdik” dedi.BAŞKAN BİR KEZ TRAMVAYA BİNSİN
Genç Gönüllüler Platformu adına konuşan Halis Musa Gökhan, “Başkanımız bizlerin çektiği sıkıntıya karşı duyarsız kalmıştır. Bizim tek istediğimiz Sayın Akyürek’in bir kez dahi olsa bizimle birlikte tramvaya binerek kampuse kadar gidip gelmesidir.  Bir türlü görüşme imkanı bulamadığımız Başkanımızın bu isteğimizi yerine getirinceye kadar çeşitli platformlarda bu tür eylemlerimiz devam edecek” diye konuştu.

Akyürek’in Metro sözünü öğrenciler gerçekleştirdi!

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in 2004 yerel seçimler öncesi verdiği Metro sözünü yerine getirmemesi öğrenciler tarafından Büyükşehir Belediyesi önünde Metro çikolatası dağıtılarak protesto etti. Selçuk Üniversitesinde eğitim gören öğrenciler yaşadıkları sıkıntıları dile getirmek için basın açıklaması yaparak seslerini Tahir Akyürek’e duyurmak istediklerini söyledi. Öğrenciler adına basın açıklaması yapan Genç Gönüllüler Platformu Başkanı Halis Musa Gökhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile görüşmelerinin mümkün olmadığını söyledi. “Gökhan, Şu bir gerçek ki, insanlar dünyanın daha güzel yaşanır hale gelmesi için gösterecekleri faaliyetler ve yapacakları hizmetler nispetinde hayır dualarla anılmaya devam ederler. Bu cümleden hareketle bu gün Konyamızın çok önemli sorunlarından birisi olan tramvay ulaşımı problemini yetkililere iletmek ve çözümü için gerekli her türlü girişimi başlatmak üzere toplandık. Hepinizin malumları olduğu üzere şu anda görev yapmakta olan tramvaylar çok yavaş ulaşım sağlamaktadırlar. Yani 25 kilometrelik mesafeyi ancak 49 dakikada alabilmektedirler. Sabah ve öğleden sonra tramvaylar adeta bir eziyet makinesine dönüşmektedir ve yolcular oturma değil ezilmeden varacakları yere varabilme derdine düşmektedirler” dedi.
Gökhan, zamanlarının büyük bölümünü ulaşıma ayırmak zorunda kaldıklarını da dile getirirken, “Biz üniversite öğrencileri dakikalarca beklemek zorunda kalıyoruz. Bu kadar çileye rağmen tramvaya binen ve oturabilen çok şanslı. Arabayla 40 dakikada gidip dönebileceğimiz bir yolu neden 120 dakika harcayarak en önemli hazinemiz olan zamanımızı heba ediyoruz. Dünyamızı korumak, küresel ısınmanın etkilerine katkıda bulunmamak için insanların toplu ulaşım araçlarına yönlendirilmesi gerekirken neden ferdi araçlara mecbur ediliyor” diyerek tepkilerini dile getirdi.
Öğrencilerin ve mutad yolcuların kullandığı tramvayların miladlarının dolduğunu da belirten Gökhan, “Tramvaylar bu gün bile kafi gelmezken kısmen açılan Selçuklu Tıp Fakültesi ve Hastanesi hizmete tam olarak başladığı zaman birde hastalar ve yakınları kullanmaya başlarsa durum o zaman ne olacak. Başkanımız elbette bu sıkıntılardan haberdardır. Ancak bu olaya duyarsız kalmıştır. Bir gerçek var ki sıkıntılar bizzat yaşanmadan tam olarak anlaşılmaz. Bunun için başkanımızdan bizim ricamız bizlerle birlikte tramvaya binmesi ve aynı tramvay ile bir kez dahi olsa kampuse kadar gidip gelmesi. Ayrıca Belediye Başkanımız 2004 yerel seçimlerinde söz verdiği halde Konya’nın acil ihtiyacı olan Metro projesi ile ilgili somut bir adım atmadı ve söz verdiği Metro’yu Konya’ya getiremedi. Ama biz yanımızda getirdiğimiz Metro çikolatalarını halkımıza dağıtarak Konya’nın Metro özlemini bitirmiş ve Konya’ya Metro’yu getirmiş olduk” dedi.
Gökhan, konuşmasının sonunda , “Bu gün görüşemediğimiz başkanımız bizim ile görüşünceye kadar ve bizimle birlikte tramvaya binerek kampuse kadar gidip gelene kadar ve problem kesin ve tam olarak çözülünceye kadar bu yöndeki protesto eylemlerimiz devam edecek. Basın mensuplarını da yanına alarak bizimle birlikte bu çileyi çekmesini istiyoruz. Çilemize bizzat katılsın ki bizim n çektiğimizi o zaman daha iyi anlar. Konya’mızın önemli bir sorunu olan bu konuya şu ana kadar ilgi gösteren tüm basın kuruluşlarına teşekkür ediyoruz” dedi.
Gönüllü Öğrenciler Platformu şu topluluklardan oluşuyor: Arkeoloji Topluluğu, Atasagun Topluluğu, Avrupa Birliği Eğitim Ve Proje Topluluğu, Avrupa Birliği Ve Erasmus Topluluğu, Bilişim Teknolojileri Topluluğu, Bilişim Topluluğu, Birileri Var Topluluğu, Bisiklet Topluluğu, Çağdas Dans Topluluğu, Çevre Ve Orman Topluluğu, Doğa Sporları Topluluğu,Ekonomi Topluluğu, Endüstri Mühendisliği Topluluğu, Fizik Topluluğu, Genç Atatürkçüler Topluluğu, Genç Tema Topluluğu, Girişimcilik Ve Kariyer Topluluğu, Görsel Sanatlar Topluluğu, Gümüşkepçe Topluluğu, Havacılık Topluluğu, Hikmet Öğrenci Topluluğu, İaste – Selçuk Topluluğu, İnşaat Mühendisliği Topluluğu, İstatistik Topluluğu, İzci Topluluğu, Karakalem Tiyatro Topluluğu, Kardelenler Topluluğu, Matematiksel Düşünce Topluluğu, Mevlana Ve Hoşgörü Topluluğu, Okul Öncesi Eğitime Destek Topluluğu, Otomobil Ve Motor Sporları Topluluğu, Özel Eğitim Topluluğu, Panzehit Topluluğu, Spor Topluluğu, Şehircilik Topluluğu, Temel Eğitime Destek Topluluğu, Toplum Gönüllüleri Topluluğu, Türk Dünyası Topluluğu, Yerel Gündem Topluluğu, Yardımlaşarak Ve Kültür Topluluğu, Yeni Oyunlar Tiyatro Topluluğu, Yenilikçi Fikirler Topluluğu, Yerel Gündem 21 Topluluğu.


ALİ SAİT ÖGE

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum