Bu Köyde Şeker İçin Kapı Kapı Dolaşmaya Gerek Yok (Özel)

Bu Köyde Şeker İçin Kapı Kapı Dolaşmaya Gerek Yok (Özel)

Ramazan ayı boyunca yapılan farklı etkinliklerin ardından tüm dünyada olduğu gibi Bulgaristan’daki Müslümanlar da bayrama hazırlanıyor.

Ramazan ayı boyunca yapılan farklı etkinliklerin ardından tüm dünyada olduğu gibi Bulgaristan’daki Müslümanlar da bayrama hazırlanıyor. Ülkenin doğusundaki Kırcali'de bayram öncesi yapılan gelenekler arasında 'şeker toplama' adeti yer alıyor. Kırcali'nin Komuniga köyü (Kuşallar) yıllardan beri yaşatılan gelenekte arefe günü büyükler küçüklere bonbon şekeri dağıtıyor.

Bu vesileyle öğle üzeri köyün merkezindeki cadde trafiğe kapatılıyor. Ellerinde önceden aldıkları poşetlerle dolu bonbonları dağıtmak üzere önce yaşlılar, daha sonra ise diğer ev hanımları sıraya diziliyor. Çocuklar sıradaki büyüklerinden teker teker geçerek şeker hediyesini alıyor. Bebekler anneleriyle sıraya girerken, küçük yaşta bu adetle tanışmış oluyor.

1 TONA YAKIN BONBON DAĞITILIYOR

Eskiden bu çocukların şeker toplamak için kapı kapı dolaştıklarını belirten Fikret Murat, 1977'de vuku bulan bir kazadan sonra herkesin meydanda toplanma kararı alındığını belirtiyor.

Her kadının en az 3 kilodan başlayarak 5 kiloya kadar bonbon dağıttığını kaydeden Fikret Murat, 450 aileden en az bir temsilci bulunduğunu ve dağıtılan bonbon ağırlığının 1 tonu geçtiğini söylüyor.

Fatme Teyze arefe gününde çocuklara ikram geleneğinin gençliğinden beri sürdürüldüğünü, fakat eskiden bonbon yerine kolaç (peksimet) dağıtıldığını kaydediyor.

Arefe günü bayram havasını yaşayan çocuklar eve döndüklerinde toplanan bonbonları sayarak gelecek yıla daha fazla toplama planları yapıyor.

Kırcali'nin Kaloyantsi (Karabahtlar) köyünde de aynı uygulama devam ettiriliyor. Kaloyantsi'de kutlamalar Ramazan’ın yirmi yedinci gecesi olan Kadir gecesinde başlıyor. Gündüz vakti köylüler tarafından hava şartlarına uygun bir saat belirleniyor ve bu zamanda köy meydanına toplanılıp tek sıraya dizilerek çocuklar beklenmeye başlanıyor. Köy meydanında herkes yerini aldıktan sonra belirlenmiş olan saat bekleniyor. Cami minaresinden törenin saati duyuruluyor. Saat gelir gelmez çocuklar heyecanla koşuşturmaya başlıyor. Ellerinde birer ikişer poşetle veya sepetlerle sırasıyla bir uçtan şekerlerini toplamaya başlıyorlar. Bu köyde hiçbir aile şeker dağıtmaktan geri kalmıyor. Köy dışında olacaklarsa şekerleri komşulara bırakıyor. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.