Bu da Kürt tankı

Bu da Kürt tankı

Suriye'de yaşanan iç savaş her geçen gün farklı görüntülere sahne oluyor. Bunlardan bir tanesi de kamyonetten bozma tank..

Suriyeli Kürtler,  sadece Esad yönetimi ile değil kendi aralarında da bir çok cephede çatışıyor. Silah ve mühimmat sıkıntısını gidermede ise yaratıcı yöntemlere başvuruluyor.

KAMYONETLERDEN BOZMA TANKLAR

Rojava bölgesinde Esad yönetimi ve Irak Şam İslam Devleti'ne(IŞİD) karşı savaşan ve Kürt bölgesini denetim altında tutan YPG, kamyon ve ve kamyonetlerden bozma tanklarla cephede savaşıyor. Araçların demir ve çelik ile kaplanmasıyla yapılan zırhlı araçlar, çatışmalarda en önde kullanılıyor. Araçlar aynı zamanda çatışma bölgesindeki yaralıların çıkarılmasında ambulans görevi de görüyor.

TAMAMEN EL YAPIMI, KAMERA SİSTEMİ DE VAR

Bir taraftan Radikal islami örgüt IŞİD, diğer taraftan El Nusra ve Suriye ordusu ile çatışma halinde olan PYD'nin silahlı ordusu Halk Savunma Ordusu(YPG) ve Kadın Savunma Ordusu(YPJ), sıcak çatışmalarda kullanmak amacıyla tank görevi gören zırhlı araç yaptı. Kamyon ve kamyonet benzeri araçların demir ve çelik ile kaplanması ile yapılan tanklar, YPG askeri uzmanları tarafından tasarlanıyor. Rojava'daki demir ustaları tarafından tornalarda üretiliyor. Tamamen el yapımı olan zırhlı araçlar, ağır silahların kullanıldığı çatışma alanlarında kullanılıyor. Tanklar da kamera sistemi de var.

CÜNEYT ARKIN'IN UZAY ARACI GİBİ

Suriyeli Kürtler'in yaptığı derme çatma tank, Kadir Savun ile Cüneyt Arkın'ın oynadığı "Deli Yusuf" adlı filmi hatırlattı. Filmde, Ali Şen Deli Yusuf'tan kendisine zırhlı ve tam korumalı bir araç yapmasını istemişti. Kolları sıvayan Kadir Savun ile Cüneyt Arkın da aynı Suriyeli Kürtler'in tankına benzer bir uzay aracı yapmıştı. 

"KÜRTLERİN İLK TANKI"

Kamera sistemi de monte edilen el yapımı zırhlı araçlar aynı zamanda Kürtler arasında espiri konusu da oluyor. "Kürtlerin ilk tankı" olarak kayıtlara geçen zırhlı araçlar sayesinde çok sayıda yaralının yanısıra sivillerin çatışma bölgesinden tahliye edilmesinde de kullanılıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.