Bozdağ: Türkiye İlk Defa Cumhurbaşkanını Halk Oylaması İle Seçecek

Bozdağ: Türkiye İlk Defa Cumhurbaşkanını Halk Oylaması İle Seçecek

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye’nin ilk defa 2014 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde halkoyuyla cumhurbaşkanı seçeceğini belirterek, cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası ülkede fiilen yarı başkanlık sitemine geçilmiş olacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye’nin ilk defa 2014 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde halkoyuyla cumhurbaşkanı seçeceğini belirterek, cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası ülkede fiilen yarı başkanlık sitemine geçilmiş olacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, bir dizi ziyaret ve bayramlaşma programlarına katılmak üzere memleketi Yozgat’a geldi. Yerköy ilçesinde partisinin ilçe teşkilatını ziyaret ederek partililerle bayramlaşan Bozdağ, çıkışta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Bozdağ, Lübnan’da kaçırılan pilotlarla ilgili soruya, "Lübnan’da pilotumuz ve pilot yardımcısı, kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldı. Bunanla ilgili Türkiye derhal harekete geçti. Dışişleri bakanımız, Lübnan dışişleri bakanı ve Lübnan hükümet yetkilileriyle konuları görüştü, hükümetimiz adına gerekli adımların atılması, gerekli çalışmaların yapılması konusunda Türkiye’nin isteklerini kendileriyle paylaştık. Bu arada, ülkemizin güvenlik birimleri ve istihbarat birimleri ve ülkemizin imkanlarıyla da biz kaçırılmış olan pilot ve pilot yardımcımızın bulunması ve selametle ailelerine kavuşması için gerekli her türlü çalışmayı yapıyoruz, inşallah kısa sürede bir olumlu sonuç elde ederiz. Devletimiz bütün imkanlarıyla konuyu yakından takip etmektedir." diye cevap verdi.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili yaptığı açıklamanın sorulması üzerine Bozdağ, "Sayın Meclis Başkanına katılıyorum, işin doğrusu bu konuda 2014 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk defa Türkiye halkoyuyla cumhurbaşkanı seçecektir. Halkın asgari yüzde 51’inin oyunu alan aday cumhurbaşkanı olacaktır. Tabi anayasamızda cumhurbaşkanının görevlerine ilişkin hükümlere baktığınızda halk tarafından seçilmiş bir cumhurbaşkanı bu yetkilileri kullandığı daha güçlü bir pozisyonda olacaktır. Hem halk desteği bakımından hem görev ve yetkileri bakımından pozisyonu güçlü olacaktır.” dedi.

"TÜRKİYE BAŞKANLIK SİSTEMİNE BİR AN ÖNCE GEÇMELİ"

Türkiye’nin, başkanlık sitemine biran önce geçmesi gerektiğini vurgulayan Bozdağ, "Tabi bu, hükümetle cumhurbaşkanı arasında bir takım sorunların ortaya çıkmasına da yol açabilir. Onun için biz Türkiye’de sistem revizyonu gerektiğini hep söylüyoruz. Diyoruz ki Türkiye başkanlık sistemine geçmeli, başkanlık sisteminde böyle bir çatışma söz konusu olmaz. Yasama ayrıdır, yürütme ayrıdır. Yasama yürütmenin, yürütme yasamanın görevlerine son veremez. Yasama yürütmenin, yürütme yasamanın görevlerini yapamaz. Herkesin işi ayrı, gücü ayrı, böyle bir pozisyon ortaya çıkıyor. Kuvvetler tam birbirinden ayrı ve birbirine karşı tam bağımsız oluyor ve Türkiye’de geçmişte zaman zaman biliyorsunuz rahmetli Özal ve Demirel arasında, daha sonra Demirel ve Tansu Hanım arasında daha sonra Sezer ve hükümetimiz arasında yetki ve görev bakımından bir takım sorunlar yaşandı, tartışmalar oldu. Eğer cumhurbaşkanıyla iktidar aynı partiden olmazsa veya iktidar ile cumhurbaşkanı aynı partiden olur da arada uyum olmazsa bunun sorun çıkardığını, bunun Türkiye’nin geçmiş tecrübesi açıkça gösteriyor ki halkın cumhurbaşkanı seçmesinden sonra sorun çıkaracağını söylemek esasında mevcut olan tecrübelerden hareketle gerçeği tespitten başka bir şey değildir. Onun için biz şunu söylüyoruz hep 2014’de Türkiye eğer o zamana kadar anayasasını değiştirerek sistemin adını koymazsa fili bir sistem değişikliğine gitmiş olacaktır." diye konuştu.

"CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ SONRASI TÜRKİYE FİİLEN YARI BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇECEK"

Türkiye’nin, 2014 yılı cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası fiilen yarı başkanlık sitemine geçmiş olacağını söyleyen Bozdağ, şunları ifade etti: "2014 cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Türkiye fiilen yarı başkanlık sistemine geçmiş olacaktır. Yani biz işin bu boyutunu herkes bulunduğu yerden ideolojik gözlükle baktığından değerlendirmiyoruz. Halbuki yarı başkanlık siteminin ne olduğunu herkes iyi biliyor. Anayasacılar iyi biliyor, siyasetçiler iyi biliyor. Bu konuda kafa yoranlar gayet iyi biliyor. Türkiye’deki cumhurbaşkanı görev ve yetkileri ile öte yandan halk tarafından seçilecek olmasını yan yana getirdiğimizde onun resmen olmasa bile fiili bir yarı başkanlık sistemine geçiş olduğunu çok açık bir şekilde görüyoruz. Ama maalesef bazıları ön yargılarından bazıları da işlerine öyle geldiğinden bu gerçeği itiraf etmekten kaçınıyor. Biz daha önce söyledik yine söylüyoruz. Türkiye eğer anayasamızda bir değişiklik yapmaz da sistem değişikliğine gitmezsek veya bir takım başkaca revizyonlar yapmazsak 2014‘de resmen olmazsa bile fiilen yarı başkanlık sitemine geçecektir, ben o yüzden yarı başkanlık sitemi fiilen oluşacağı için Cemil Bey’in dediği sorunlar boyutu bazen yüksekte olabilir, bazen yaşanmaya da bilir. Tabi sistem değişikliği fiilen olduğu için."
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.