Bozdağ: İstanbul Valisi’nin Silivri İle Alakalı Bir Değerlendirmesi Yoktur

Bozdağ: İstanbul Valisi’nin Silivri İle Alakalı Bir Değerlendirmesi Yoktur

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Sayın İstanbul Valisi'nin Silivri de devam eden yargılama ile alakalı olarak yaptığı bir değerlendirme yoktur.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Sayın İstanbul Valisi'nin Silivri de devam eden yargılama ile alakalı olarak yaptığı bir değerlendirme yoktur. Koyduğu bir yasak yoktur." dedi.

Bozdağ, Bozok Bereket Kervanı iftarına katılmak üzere geldiği memleketi Yozgat’ta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. İstanbul Valisi'nin Silivri ile ilgili açıklaması sorulması üzere Bozdağ "Sayın İstanbul Valisi'nin Silivri de devam eden yargılama ile alakalı olarak yaptığı bir değerlendirme yoktur, koyduğu bir yasak yoktur. Mahkemeye giriş çıkışlar konusunda İstanbul Valisinin aldığı bir karar yoktur. Olan şudur mahkeme duruşma salonuna kimlerin alınıp alınmayacağını ilişkin bir karar alıyor bunu Valiliğe de iletiyor, tedbirlerin alınmasını istiyor. Valiliğin yaptığı şey mahkemenin bu kararını gereğini yapmaktır." dedi

"MAHKEMİNİN ALDIĞI KARARI İDARE UYGULAR"

Mahkeminin aldığı kararı idarenin uyguladığını vurgulayan Bozdaği, "Zira mahkeme bir karar alır kararı idare uygular. Eğer idare mahkemenin kararını uygulamazsa kararın da mahkemenin de bir anlamı işin doğrusu kalmaz. Valinin yaptığı yasal görevini yapmaktır, karara uymaktır. Yasak koymak değildir. Duruşma salonuna kimlerin gireceğine girmeyeceğine karar vermek değildir. Bu noktada mahkemenin aldığı karara uymaktır. Bu konuda CHP’nin genel başkanı sanki mahkeme salonuna kimin gireceğini kimin girmeyeceğine İstanbul Valisi'nin karar verdiği şeklinde bir değerlendirme içersinde oldu. Bu tamamiyle büyük bir çarpıtmadır. Sayın Valinin mahkemeden gelen bu talimat üzerine görevini yapması kamoyunu bilhgilendirmesi yarın salona alınmayacak kişilerin gidip duruşma kapısında mağdur olmaması kaosa ve bir takım başka karmaşaya neden olmaması için tedbir alması kadar doğal bir şey olamaz." diye konuştu.

"CHP’NİN YAPTIĞI AÇIKLAMALAR ÇARPITMADAN İBARETTİR"

Her konuda olduğu gibi Silivri konuusunda da CHP’nin kamuoyunu yanıltmak için çarpıtıcı açıklamalarda bulunduğunu söyleyen Bozdağ, CHP’nin bu tür açıklamalarına itibar edilmemesi gerektiğini belirtti. Bozdağ, şunları söyledi: "Bu da maalesef CHP’nin yaptığı bir başka çarpıtmadan ibarettir. Silivri'de mahkeme orada kararını açıklayacak. Bu kararın temyizi mümkün. Orada Yargıtay var bunun aşamaları var hukuk içinde nasıl sonuçlanacağı bellidir. Önemli olan hukuk içersinde yapılmasıdır. Sokakları terörize ederek insanları sokaklara dökerek kanunları çiğneyerek etrafı yakıp yıkarak mahkemelerin karar değiştirmesini veya hukukun dışına insanların çıkmasını beklemek hukuk devletinde kabul edilir bir yaklaşım değildir. Herkes kanuna nizama uyacak. Kanun ve nizam çerçevesinde vazifesini yapacaktır. CHP, mahkemeleri görevini yapamaz duruma getirmek için uğraşırsa öyle sonuçlar ortaya çıkarmaya gayret ederse, bu anayasayı ve hukuku çiğnemek anlamına gelir hiç kimsenin anayasayı ve hukuku çiğneme konusunda bir rücaniyeti yoktur. Hukuk ve anayasa çiğneyenler karşısında hangi tedbirleri ön görüyorsa o tedbirler elbette alınır. Kanunsuzluğa huzursuzluğa hiçbir zaman izin verilmez."
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.