Borsada Akademisyen Ve Uzmanlardan Danışma Kurulu Oluşturuluyor

Borsada Akademisyen Ve Uzmanlardan Danışma Kurulu Oluşturuluyor

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), Antep Fıstığı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması yönündeki çalışmaların ardından akademisyen ve uzmanlardan oluşan 'Danışma Kurulu' kurulması yönündeki çalışmalarının da startını verdi.

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), Antep Fıstığı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması yönündeki çalışmaların ardından akademisyen ve uzmanlardan oluşan 'Danışma Kurulu' kurulması yönündeki çalışmalarının da startını verdi. GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Danışma Kurulu ile ilgili çalışmaların 15 gün içerisinde sonuçlanacağını belirtirken bu oluşumun Ticaret Borsacılığında Türkiye’de bir ilk olacağı da açıklandı.

    GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, ulusal ve uluslar arası düzeyde Ticaret Borsacılığı'nda yetkin akademisyenlerden ve uzmanlardan oluşan Danışma Kurulu oluşturmak için çalışmalara başladıklarını söyledi. Danışma Kurulu’nun GTB’nin yeni dönemde dünyaya uyum sağlama ve Türkiye'nin Ticaret Borsacılığı'na örnek olacağını ve borsacılık sistemini daha ilerilere taşıyabilecek yeni bir oluşum olacağını ifade eden Tiryakioğlu, “Yeni oluşum Türkiye'de bir ilk olması ile birlikte gerek diğer Ticaret Borsaları, Sanayi ve Ticaret Odaları ve gerekse Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) içinde örnek bir yapı durumunda olmasını öngörüyoruz.” dedi.

    Ticaret borsalarının gerek kamu kazançları ve gerekse ekonominin reel en önemli dinamiği durumunda olduğunu vurgulayan Ahmet Tiryakioğlu, “Ülkemiz maalesef ticaret borsalarının önemini yeterince anlayamamasının yanı sıra ticaret borsalarının da dünya gerçeklerinin dışında ve gerisinde kalması ile Türkiye’de bu alanda yeterli gelişimleri sağlayamamıştır. Bu bağlamda GTB, Türkiye Ticaret Borsacılığını bir ileri segmente taşıyabilmek için yeni bir vizyonel yapıya geçmeye karar verdik.” diye konuştu.

    Konuyla ilgili olarak yurtiçi ve yurtdışında en yetkin kişilerin araştırılmasına başlandığını dile getiren Tiryakioğlu, bu konuda eser ve fikir sahibi, dünyadaki gelişmelere hakim, farklı kurumlarda görev yapan uzmanların bir araya getirilerek Ticaret Borsacılığının Türkiye'deki gelecek yüzyılının yol haritasının çıkarılacağını kaydetti.

    Tiryakioğlu, Danışma Kurulu’nun oluşturulmasının yaklaşık 15 gün içinde tamamlamayı planladıklarını ve konuyla ilgili olarak yurtdışındaki ve yurtiçindeki uzmanlarla görüşmelerin devam ettiğini de sözlerine ekledi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.